Güler Çakır Resim Sergisi

Güler ÇAKIR Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde doğdu. İlk ve orta okulu Reyhanlı'da bitirdikten sonra İskenderun Kız Meslek Lisesi'ne girdi. Burada bir yıllık öğreniminin ardından, İstanbul Moda Kız Meslek Lisesi Resim bölümüne geçerek, lise öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Bölümü'ne girerek 1976 yılında yüksek öğrenimini tamamladı.Lise yıllarından beri resim çalışmalarına devam eden Güler ÇAKIR bir çok karma resim sergisi ve yarışmalar dışında, ilk kişisel sergisini 1985'te Gaziantep'te açtı.

1989'da Ankara Milli Piyango Sanat Galerisi'nde "Kırsal Yörede Kadın",

1991'de Ankara GAMA Sanat Galerisinde "Atlar",

1993'te Ankara İş Bankası Sanat Galerisi'nde, "Cumhuriyetin 70. Yılında Atatürk ve Kuvay-ı Milliye ",

1999 yılında ise Ankara Şeker Bank Sanat Galerisi'nde 5. Kişisel sergisini açtı. Ayrıca;

1996 yılında Çankaya Belediyesi Sanat Galerisi'nde,

1997 yılında Ankara Halk Bankası Sanat Galerisi'nde,

2000 yılında, Ankara Şeker Bank Sanat Galerisi'nde birlikte resim çalışmaları yaptığı arkadaşları ile üç karma resim sergisi açtı.

Genelde yapıtlarını doğadan esinlenerek oluşturan, figüratif konuları ve atları seven sanatçı halen çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir. Sergilememeyi seçtiği çalışmalarını ise atölyesinde bulunduran ve resimlerinin bazılarını Kafkas Derneği'ne armağan eden ressamımıza, dernekle ortak yürütecekleri bir proje olup olmadığını sorduk. Henüz böyle bir planı olmadığını, ama olmasını çok istediğini belirtti.Sanatçımıza bundan sonraki sanat yaşamında başarılar dileriz.

[Röportaj: Kanşav PÖÇ]

yukarı çık