Tokat Şenliği, 1999

Kafkas Derneği'nin (KAFDER) önder-liğinde ve Kafkas Derneği Tokat Şubesinin organizasyonunda düzenle-nen 2. Bölgesel Kafkas Festivali 5.000'e yakın hemşehrimizin katılımıyla 4 Temmuz Pazar günü To-kat DSİ Sosyal Tesisleri Gümenek mevkiinde gerçekleştirildi. Festi-vale; İstanbul, Ankara, Adana, Maraş, Kayseri, Sivas, Samsun, Si-nop, Çorum, Amasya, Konya ve Düzce bölgelerinden yoğun katılım vardı.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Kafkas Derneği Genel Başkanı Sn.Muhittin ÜNAL yaptığı konuşmada; 1864 Çerkes Sürgünü ve günümüze kadar geçen sürece dair bir değerlendirme yaptı ve Çerkeslerin ulusal kültür dinamiklerinin; özellikle anayurtla bütünleşmek suretiyle yok oluş sürecini yavaşlatabilecek, durdurabilecek potansiyele sahip olduğunu, bu potansiyeli ulusal amaçlar doğrultusunda ivedi biçimde örgütleyebilmek gerektiğini vurguladı. Toplumumuzun kültürüne olan özlemini gidermek, hemşehrilerimiz arasında birlik ve beraberliği sağlamak, kültürel yok oluşu durdurmak için bölgesel etkinliklerin önemli olduğunu dile getirdi. Kafkas Derneği Tokat Şube Başkanı Recep BAY da konuşmasında; Kafkas Kültürünün korunması, yok oluşun durdurulması amacıyla kurulan Kafkas Kültür Derneklerinin birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla KAFDER yapısı altında birleştiğini ve Tokat Kafkas Kültür Festivali’nin de bu dayanışmanın doğal sonucu olduğunu dile getirerek, basta Sn. Muhittin ÜNAL olmak üzere katkısı olan kurum, kuruluş ve yöneticilere teşekkür ederek festivale katılanları selamladı ve hoşgeldiniz dedi. Ardından yapılan protokol konuşmalarından sonra programa geçildi.

Festival programı KAFDER Ankara Şubesi Halk Dansları Ekibi Elbruz'un müzik ve şiir dinletisi ile başladı ve ekibin birbirinden güzel oyunları (Kafe Kuanshe, Çeçen) ile devam etti. KAFDER Pınarbaşı Şubesi’nin tiyatro gösterisi alanda bulunan misafirlere oldukça neşeli anlar yaşatırken bir yandan da yitirilen değerlerimiz adına derin düşüncelere dalınmasına vesile oldu. Bir dönem TV ekranlarında seyrettiğimiz Saklambaç programının canlandırıldığı gösteri, verdiği mesajlarla kültürümüze ancak bu denli güzel uyarlanabilirdi. Sırada festivale ev sahipliği yapan Tokat Şubesi Halk Dansları Ekibi vardı, yaşları 6 ile 14 arasında değişen ekip üyelerinin sergilediği mükemmel program kimi ebeveynleri gururla gülümsetirken kimilerini de sevinçten ağlattı. Tokat Şubesi’nin takdire değer çalışmaları neticesi oluşturulan bu ekibe sahip çıkılması ve devamının getirilmesi gerekliliği alandaki herkesin düşüncesi idi. Ekip üyesi miniklerin program sonunda hocaları ve aynı zamanda Ankara Şubesi ELBRUZ ekibinin çalıştırıcısı BESLAN ile paylaştıkları mutluluk görülmeye değerdi.

Bu arada; programa verilen kısa aralarda çeşitli merkezlerden gelerek festivale iştirak eden gençler mahalli oyunlar için öbek öbek gruplar oluşturup tüm hünerlerini sergilediler ve birbirleri ile tanışarak yeni dostlukların temellerini attılar. Festival alanında açılan standlar konuklardan büyük ilgi gördü.

Programda daha sonra sırasıyla Çorum Şubesi’nin müzik dinletisi ve Samsun Şubesi’nin Tiyatro gösterisi sergilendi. KAFDER Turhal Şubesi folklor ekibinin gösterisi büyük ilgi gördü. Müzik dinletisi ardından KAFDER Samsun Şubesi Nart Cocuk Klübü üyelerinin sergilediği oratoryo oldukça etkileyiciydi, Rus-Kafkas savaşlarından günümüze Çerkes tarihi kronolojisinin önemli olaylarının hatırlatıldığı gösterinin sonuç bölümü gündemdeki Abhazya ambargosunun kaldırılması için çağrı niteliğindeydi.

Müzik ziyafeti denilince akla gelen klasik, tabii ki "Kusha Doğan Müzik Grubu". Grubun mükemmel yorumları festival alanında büyülü bir hava yarattı. Zengin programın konuklardaki coşkusunu en iyi anlatan kare, sahnenin önünde çimende oturan izleyiciler arasında bulunan ve parçalara coşkuyla tempo tutup hem de mırıldanan minik kızın görüntüsüydü. KAFDER Samsun Şubesi minikler ekibinin gösterisindeki coşku görülmeye değerdi, ekip gösteri finalini dinmek bilmeyen alkışların eşliğinde ikinci kez tekrarladı.

KAFDER Kayseri Şubesinin sergilediği tiyatro gösterisi TV'lerde sıkça izlediğimiz talk showların bize uyarlanmış hoş bir canlandırması idi ve gösteri boyunca konuklar hoşça vakit geçirdiler. Finale yaklaşıldığında KAFDER Ankara Şubesi Halk Dansları Ekibi Elbruz'un müzisyenleri eşliğinde Sn.Hayri KAZBEK'in seslendirdiği parçalar konuklara coşkulu anlar yaşattı. ELBRUZ ekibinin zengin programı ve muhteşem gösterisi festivalin finalinin geldiğinin habercisi oldu. Zaten böylesi güzellikte bir organizasyonun finaline de böylesi mükemmel bir gösteri yakışırdı.

Tokat festivali de birliğin ve beraberliğin öneminin tekrar tekrar vurgulandığı ve pek çok merkezdeki hemşehrilerimizin kucaklaştığı bir organizasyon olarak herkesi oldukça memnun etti.

yukarı çık