2020-2021 Anadili ve Rusça Kursları

2020-2021 Anadili ve Rusça Kursları

Federasyonumuz; 2020 yılı Ekim ayında, 2020-2021 Stratejik Planında belirtilen Anavatandaki üniversiteler ile uzaktan eğitim programları düzenleme hedefi doğrultusunda deneyim kazanmak ve aynı zamanda Kovit-19 pandemisi tedbirleri kapsamında kapalı olan derneklerimizin bazılarında teknik altyapı yetersizliğinden dolayı çevrimiçi dil kurslarının açılamaması sebebiyle oluşan ihtiyacı karşılamak amacıyla çevrimiçi dil kursları başlattı. Bir yıl içinde gerçekleştirilen 8 dil kursunun ardından, 2021 yılı Ekim ayında, Yönetim Kurulu Başkanımız Yıldız Şekerci ve Anadili Komisyonu Koordinatörü Adnan Arslan'ın Anavatanda yaptığı görüşmelerde Adıgey Cumhuriyeti Devlet Teknik Üniversitesi, KAFFED ve Adıge Xase Maykop arasında yapılan anlaşma kapsamında yoğunlaştırılmış Rusça kursları başladı.

Komisyonumuzun girişimleriyle açılan ilk kursumuz Çerkesçe (Batı Diyalekti) kursunu, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Halklarla İlişkiler ve Etkileşim Bakanlığı ve Dünya Çerkes Birliği ortaklığıyla düzenlenen Çerkesçe (Doğu Diyalekti) ve Rusça kursları izledi, daha sonra Abhazya Çalışma Grubuyla birlikte düzenlediğimiz Abazaca (Apsua Diyalekti) kursu başlatıldı. Çerkesçe (Batı Diyalekti) kursu öğrencilerin düzeylerine göre ayrıldığı 2 ayrı sınıfta yapıldı ve altı ay sürdü; Çerkesçe (Doğu Diyalekti) ve Rusça kursları dört ve üç aylık 2 dönem, Abazaca dersimiz ise yedi ve üç aylık iki dönem olarak gerçekleşti.

Çerkesçe (Batı Diyalekti) kursu Alaattin Bayram ve M. Yaşar Arslan; Çerkesçe (Doğu Diyalekti) kursu Tabish Murat; Rusça kursu Shogen Aminat; Abazaca kursu Violetta Pershelya-pha ve İrfan Ahoçba tarafından verildi. Derslerin Çerkesçe verildiği Çerkesçe (Doğu Diyalekti) ve Rusça kursuna Ahmet Çelik ve Ahmet Tambay çevirmen olarak katıldı; Abazaca kursuna İrfan Ahoçba ve Esen Bal çeviri desteği verdi. Kurslarda koordinatörlüğü yönetim kurulu üyelerimiz Ersin Özen ve Saniye Boran üstlendi.

 

Kursun Adı

Eğitmenler

Düzey

Başlangıç-Bitiş Tarihleri

Derslerin Sıklığı

Sertifika Alan Katılımcı Sayısı

Çerkesçe

Batı Diyalekti

Alaattin Bayram

Başlangıç

Ekim 2020– Mart 2021

Haftada 3 gün

19

Çerkesçe

Batı Diyalekti

M. Yaşar Arslan

Orta

Ekim 2020– Mart 2021

Haftada 3 gün

21

Çerkesçe

Doğu Diyalekti I

Tabish Murat

Başlangıç

Ekim 2020– Ocak 2021

Haftada 3 gün

40

Çerkesçe

Doğu Diyalekti II

Tabish Murat

Başlangıç

Orta

Haz. 2021– Ekim 2021

Haftada 1 gün 

Haftada 2 gün

62

Rusça I

Shogen Aminat

Başlangıç

Ekim 2020– Ocak 2021

Haftada 3 gün

28

Rusça II

Shogen Aminat

Başlangıç

Orta

Hazi. 2021– Ekim 2021

Haftada 3 gün
(dönüşümlü)

46

Abazaca

Apsua Diyalekti

Violetta Pershelya-Pha, İrfan Ahoçba

Başlangıç

Orta

Aral. 2020– Hazir. 2021

Haftada 2 gün

20

Abazaca
Apsua Diyalekti II

Violetta Pershelya-pha

Başlangıç
Orta

Eyl. 2021– Kasım 2021

Haftada 1 gün

18


Adıgey Cumhuriyeti Devlet Teknik Üniversitesi Tarafından Verilen Rusça Kursu

KAFFED'in Adıge Xase Maykop ile birlikte Adıgey Cumhuriyeti Devlet Teknik Üniversitesi ile yaptığı anlaşma kapsamında düzenlenen yoğunlaştırılmış Rusça kursu Ekim 2021'de başladı. Kasım 2021 sonunda tamamlanacak kursta başarılı olan katılımcılara Üniversite tarafından resmi sertifika verilecek. On beş öğrenciden oluşan üç sınıfta düzenlenen kurs haftada beş gün iki saatlik dersler halinde veriliyor. Eğitim dilinin Çerkesçe olduğu ve koordinatörlüğünü KAFFED Anadili Komisyonunundan Bilge Eken'in yürüttüğü kurslar Kobleva Zureta Aslançireevna, Autleva Fatima Asinovçam ve Dishecheva Mareta Mukhamedovna tarafından veriliyor.

Eylül ayında KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci başkanlığında bir heyet Kabardey Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi ile görüşmüş ve Nalçik'te bulunan Üniversite ile benzeri bir kurs açılması için mutabakata varmıştı.

yukarı çık