Adıgey’de Kuzey Kafkasya Müzesi

Adıgey’de Kuzey Kafkasya Müzesi

KAFFED’den Rusya Federasyonu, Doğu Halkları Kuzey Kafkasya Sanat Müzesi ve Sergi Sarayı’na ziyaret.

Adıgey’de temaslarda bulunan KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve beraberindeki heyet, Maykop’ta Çerkes tarihine ait antik eserler ile günümüz  sanatçılarının eserlerini barındıran Müze ve Sergi Sarayını ziyaret etti.

Müze Müdürü Soobtskova Aminat ile birlikte Müze’yi gezen Genel Başkan Yıldız Şekerci, Başkan Yardımcısı Adnan Arslan, Genel Sekreter Serpil Yılmaz Dizdarlar ile Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Başkanı ve DÇB Yönetim Kurulu üyesi Bekir Sami Yavuz, yaşayan hazine olarak bilinen sanatçı ve tasarımcı Stash Yura ile birlikte, eserlerinin yer aldığı bölümü de gezdi ve sohbet etti.

Müze Müdürü Soobtskova Aminat, KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci’ye yaptıkları çalışmalar ile Çerkes El Sanatları’nın canlanmasına verdiği katkı için teşekkür eden Aminat; “ Yıldız, yıllar evvel Çerkes El Sanatları ile meşgul olan bir grup ile buraya geldi ve müzede eserlerini sergilediler. Bu sayede biz de unutulmuş olan Dışayidağa’yı yeniden canlandırdık. Şimdi bizim kadınlarımız bu çalışmalara devam ediyorlar” dedi.

Yıldız Şekerci de, KAFFED Çerkes El Sanatları Grubunun, el sanatları çalışmalarını çok ilerlettiğini, anavatan ile birlikte çalışmanın yol ve yöntemlerinin de arandığını ifade etti.

Soobtskova Aminat , Çerkes El Sanatlarını uygulayan  gençlerin hazırladığı fuları Yıldız Şekerci’ye hediye etti.

El sanatları dalında üretilecek Çerkes motifleri ile ilgili eserlerin tescili ve patenti konusunda Müze ve KAFFED - Çerkes El Sanatları Komisyonu’nun birlikte adım atması ve işbirliği yapması konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

yukarı çık