Çerkesçe ve Rusça Yeni Dönem Dil Kursları Başlıyor

Çerkesçe ve Rusça Yeni Dönem Dil Kursları Başlıyor

Murat Tabish ve Aminat Shogen tarafından Çerkesçe verilen online Çerkesçe ve Rusça dil kursları yeniden başlıyor.

Kabardey Balkar Cumhuriyeti Halklarla İlişkiler ve Etkileşim Bakanlığı, Dünya Çerkes Birliği ve Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen yeni dönem Çerkesçe (Doğu Diyalekti) ve Rusça kurslarının 1 Haziran'da başlaması planlanıyor. Kurslar, geçen dönem kurslara düzenli olarak katılıp 3 ay sonunda Çerkesçe ve Rusça sınavlarına girerek kursları başarıyla tamamlayan öğrenciler ve yeni kayıt olacak öğrencilerden oluşturulacak ikişer sınıf olarak düzenlenecek. Haftada 3 akşam Zoom programı üzerinden gerçekleştirilecek dersler dönüşümlü olarak yapılacak. Diğer bir deyişle, bir hafta geçen dönem kursu başarıyla tamamlayan öğrencilerden oluşan birinci sınıfla 1 ders, yeni öğrencilerden oluşan ikinci sınıfla 2 ders, ertesi hafta birinci sınıfla 2 ders, ikinci sınıfla 1 ders yapılacak. Kontenjanları sınırlı olan kursların kayıtları başvuru formu üzerinden alınacak.

Geçtiğimiz dönem Ekim-Ocak aylarında dünyadaki tüm Çerkeslere açık olarak gerçekleştirilen Çerkesçe ve Rusça kurslarında olduğu gibi her iki kursun eğitim dili Çerkesçe olacak. Öğrencilere Çerkesçe ve Rusça temel dilbilgisi kurallarını öğretmeyi; konuşma, okuma ve yazma becerisi kazandırmayı veya mevcut dil becerilerini geliştirmeyi amaçlayan kurslar 3 ay devam edecek ve dönem sonunda derslere düzenli olarak katılan öğrenciler bir sertifika sınavına tabi tutulacak.

Değerli eğitimcilerimiz Murat Tabish ve Aminat Shogen’e geçtiğimiz dönem başarıyla gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören kursların devamını sağlama konusunda gösterdikleri çaba için teşekkür ediyoruz.

Federasyonumuz, Anavatan’daki resmi kurumlar, üniversiteler ve Dünya Çerkes Birliği ile birlikte dil derslerinin devamı ve uzaktan eğitim konusunda ortak projeler geliştirme konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Çerkesçe Dersleri 1 Haziran 2021'de başlayacaktır. Dersler Salı, Perşembe Cumartesi saat 20.00'de Zoom programı üzerinden yapılacaktır.
Rusça Dersleri 2 Haziran 2021'de başlayacaktır. Dersler Pazartesi, Çarşamba, Cuma saat 20.00'de Zoom programı üzerinden yapılacaktır.Çerkesçe Kursu Başvuru Formu için lütfen tıklayınız.

Rusça Kursu Başvuru Formu için lütfen tıklayınız.

yukarı çık