Perit Xase ile Dönüş Çalışmaları Ele Alındı

Perit Xase ile Dönüş Çalışmaları Ele Alındı

Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nde dönüşçülere destek alanında faaliyet gösteren Perit Xase Başkanı Atilla Guser ve beraberindeki heyet Federasyonumuzu ziyaret etti. Federasyonumuzun 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kabardey Balkar Cumhuriyeti'ne düzenlemiş olduğu çalışma ziyareti kapsamında Nalçık'da Perit Xase'de ziyaret edilmiş ve ortak çalışma alanları konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştu. Bu kapsamda  Ankara'ya gelen Perit Xase Başkanı Atilla Guser, Beslan Hagajey, Gazi Balkar ve Şıbzıho Kazbek, KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci ile oturum ve çalışma izinlerinin kolaylaştırılması, geçici oturum izni başvurularının Türkiye'deki Rusya Federasyonu Temsilciliklerinden yapılabilmesi ve "Soydaşların Rusya Federasyonu'na geri dönüşü" programından daha fazla insanımızın yararlanması konularında kurumsal işbirliği imkanlarını detaylı şekilde ele aldı.

Genel Başkan Yıldız Şekerci ve Perit Xase Başkanı Atilla Guser ile beraberindeki heyet, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği'ni de ziyaret ederek Elçi-Müsteşar Alexander Khapilov ile görüştü. Görüşmede Rusya Federasyonu yasalarında var olan dönüşçüler lehine hükümlerin uygulamaya etkili şekilde yansıtılmasına ilişkin talebimiz iletildi. Uygulamadan kaynaklanan sorunların çözümü hakkında KAFFED ve Perit Xase'nin Büyükelçilik yetkilileri ile dialog halinde çalışması konusunda mutabık kalındı.

KAFFED ve Perit Xase'nin diaspora Anavatan ilişkilerinin geliştirilmesi, dönüşçülerin desteklenmesi ve yasal imkanların uygulamaya etkili şekilde yansıtılması için ortak çalışmalar yürütmesi karalaştırıldı.

 

yukarı çık