Anavatan 21 Mayıs Anma Etkinlikleri ve Heyetlerimizin Temasları

Salı, 28 May 2019 11:07

Federasyonumuzun 21 Mayıs etkinliklerinde Karadeniz’in iki yakasında bulunma hedefi doğrultusunda anma programlarına katılmak üzere Nalçık ve Maykop’a  giden heyetlerimiz, çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’ye döndüler

Heyetlerimiz ziyaret boyunca Nalçık ve Maykop’ta çeşitli temaslarda bulundular.

Nalçik'te bulunan heyetimiz, Anma Etkinlikleri kapsamında 20 Mayıs 2019’da  Nalçık Üniversitesi’nde düzenlenen programa katıldı. Aynı günün akşamında ise Sürgün Anıtı’nda geleneksel olarak düzenlenen programa katıldı. Heyet Başkanı ve KAFFED Genel Başkan Yardımcısı Samit Tokmak Nalçık TV ve Radyosu’na röportaj verdi.

Heyetin bir bölümü gelen davet üzerine Baksan’da engelli çocuklar ve aileleri için düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

21 Mayıs günü ise tüm Nalçık Heyeti Sürgün Anma Korteji’ne ve Anma Programı’na katıldı.

Derneklerimizin son yıllarda yoğunlaşan Çerkes El Sanatları çalışmalarına katkı sağlamak üzere Madina Saralp Modaevi ziyaret edildi ve kaynak eserler temin edildi.

Hatukşoko Gazi Adige Dil Derneği’nin daveti üzerine Tabiş Murat ve diğer dernek yöneticileri ile verimli bir görüşme yapıldı.

Heyetimize Leyla Kafe tarafından bir yemek verildi.

Avşıcer (Dığujıkoy) Köyü ziyaret edildi. Thamade Juluko Muammeddin ve Milli Eğitim Müdürü Tereza Hanım ile öğrenciler karşılamada hazır bulundu.

Sosruko Anıtı, Mavi Göl ve Şegem Şelaleri  ziyaret edildi.

Maykop Heyetimiz, 21 Mayıs Anma Etkinlikleri kapsamında Maykop Parkı’nda başlayan korteje protokolde temsil edilerek katıldı. Heyette kortejin önünde yer aldı. Voncak Anıtı ile Maykop camii arasındaki meydanda yapılan törende, ağıtlar söylendi. Daha sonra Maykop Parkına dönülerek ateşler ve mumlarla anma etkinlikleri tamamlandı.

Adıge Xase Başkanı Tlemışıko Ramazan ile görüşüldü. KAFFED ile Adıge Xase arasında dialoğun ve işbirliğinin artırılması için atılacak adımlar ele alındı.

Adıgey Cumhuriyeti Diaspora’dan Sorumlu Bakanı Şhalaho Asker ile yapılan görüşmede dönüş ve anavatan ile ilişkiler konusunda işbirliği imkanları ele alındı. Kendisi konuyla ilgili Temmuz ayında düzenleyeceğimiz konferansa davet edildi.

Adige Dil Enstitüsü sorumlusu Bogus Adam ile bir görüşme gerçekleştirildi. Maykop’ta Gençlik Yaz Kampı düzenlenmesi ve diğer işbirliği alanları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca KAFFED’in düzenleyeceği gençlik programlarına anavatandan katılım sağlanması konusunda mutabık kalındı.

Kültür Bakan yardımcısı Şogen Aminat ile görüşüldü. Çerkes El sanatları konusunda işbirliği imkanları ele alındı.

“Rusya Federasyonu Çalışma Kahramanı Nişanı” ödülünü alan Meşbaşe İshak ziyaret edilerek KAFFED adına tebriklerimiz iletildi.

Ziyaretin son iki gününde heyetlerimiz Nalçık’ta biraraya geldi.

Dünya Çerkes Birliği’nin (DÇB) talebi üzerine, heyette yer alan KAFFED Yönetim Kurulu üyeleri DÇB yönetimi ile  bir araya geldiler. Görüşmede sorunlar ve KAFFED’in beklentileri bir kez daha DÇB yönetimine iletildi. Özellikle bir radyo programında bir DÇB yöneticisinin KAFFED’e ve diasporaya yönelik saygısız ve hadsiz konuşma konusundaki tepkimiz dile getirildi.

Heyetler ziyaretin sonunda Elbruz Dağı’na çıktılar. Elbruz’da Thamade Azubeç Muayyed tarafından karşılanan heyet onuruna yemek verildi. Ayrıca Narzan şifalı su kaynağı da ziyaret edildi.

Heyet karayoluyla 26 Mayıs 2019 Pazar günü Türkiye’ye döndü. Ziyarete katılanlar genel olarak etkinliklerden memnun olduklarını, her yıl daha fazla sayıda insanımızın katılımasını tavsiye ettiklerini belirttiler.

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele