TBMM Çerkes Sürgünü ve Soykırımı Konusunda Duyarlı Olmalıdır

Perşembe, 23 May 2019 11:08

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sakarya Milletvekili Engin Özkoç tarafından “Çerkes Sürgününde tüm yaşananların araştırılması” amacıyla verilmiş olan Meclis Araştırma Önergesi (933 sıra numaralı) toplumumuzda ve kurumumuzda memnuniyetle karşılanmıştır.

Yüzlerce yıl süren vatan savunması savaşları ile sonrasında yaşadığı sürgün ve soykırımda nüfusunun önemli bir kısmını kaybeden Çerkes Halkı, dünyanın çeşitli ülkelerine dağıtılmış diasporasında dilini, kimliğini ve kültürünü demokratik yöntemlerle koruma mücadelesi vermektedir. Bu mücadelemizin ve sorunlarımızın, kuruluşundan itibaren toplumumuzun büyük emeği olan Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst temsil mercii niteliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine getirilmesi önemlidir. Yine parti grupları adına yapılan konuşmalarda tüm siyasi partilerin bu önemli günde acımızı paylaştıklarını ve sorunlarımızın farkında olduklarını belirtmişlerdir. Aynı şekilde, 18 Mayıs 2019 tarihinde Kocaeli Kandıra ilçesi Karadeniz kıyısındaki Çerkeslere ilişkin tek tarihi SİT alanında Federasyonumuzun düzenlediği Çerkes Soykırım ve Sürgünü Anma Etkinliği vesilesi ile ve sonrasında siyasi partilerin Genel Başkanları ve üst düzey temsilcileri tarafından acımızı paylaşan ve sorunlarımızı dile getiren mesajlar yayınlanmıştır. Duyarlılıkları için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Ancak, söz konusu araştırma önergesine ilişkin oylamanın olumsuz sonuçlanması toplumumuzda büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur. Çerkes Soykırımı ve Sürgünü bir insanlık suçudur; bu nedenle de sadece biz Çerkesleri  değil tüm yurttaşlarımızı ve tüm insanlığı ilgilendiren bir konudur. Niteliğine uygun şekilde ulusal ve uluslararası tüm konjonktürel politik hesapların üstünde tutularak gerekli hassasiyetle ele alınmasını bekliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden talebimiz konunun tüm siyasi partilerin oy birliği ile ele alınmasıdır. İnanıyoruz ki kurulacak TBMM Araştırma Komisyonu, yapacağı çalışmalar ile dünyada en fazla Çerkes’in yaşadığı ülkemizde ve uluslararası camiada adalet talebimizin karşılık bulmasına en büyük katkıyı yapacaktır.

 

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele