Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Kefken'de Anıldı

Çarşamba, 22 May 2019 09:49

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Programı 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi, Karaağaç ve Babalı köylerinde düzenlendi.

Karaağaç Köyü mezarlığındaki anıt ile tarihi mezarlık alanındaki anıt ziyaret edilerek başlayan programın ilk bölümünde KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci bir konuşma yaptı ve sonrasında dualar okundu.

Anma etkinliğinin ikinci bölümünde Babalı Köyü Merkez Camii önünde “Sürgün Aşı” iftar programı düzenlendi. Program öncesi Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ve KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci konuşmalarını yaptılar. Programa Kültür Bakanlığı adına Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş da katıldı.

Farklı şehirlerdeki derneklerimizden gelen binlerce katılımcının oluşturduğu meşaleli kortej Babalı sahiline geldikten sonra denize çelenk bırakıldı. Anma programında söylenen ağıtlardan sonra Çerkes dili, kültürü ve kimliğinin sonsuza kadar yaşayacağını simgeleyen Nart Ateşi yakıldı ve sembolik mezar taşı nöbeti tutuldu.

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele