Abhazya Bayrak Günü'nde Yardım Organizasyonu

Abhazya Bayrak Günü'nde Yardım Organizasyonu
Abhazya’da her yıl 23 Temmuz günü kutlanan “Bayrak Günü” bu yıl Sohum sahilinin en hareketli noktalarından olan Bagapş meydanında yapılan etkinliklerle kutlandı.
 
Hasta çocuklara yaptığı destek tedavilerle tanınan Aşana Kültür ve Yardımlaşma Vakfı da, çocukların yaptığı tablolardan oluşan bir sergi ve bir satış standı ile etkinliklere dahil oldu. Satış standında Türkiyeli bir grup tarafından kurulan Aydgılara Atsha Kültür Vakfı’nın organizasyonuyla Türkiyeli bazı üreticilerin ürünleri ve ev hanımlarının evde yapıp getirdikleri lezzetler satışa sunuldu. Turistleri ve halkın büyük ilgisiyle karşılanan stanttaki ürünler ve  sergilenen resimler kısa sürede satıldı. 
 
Satıştan elde edilen gelir, standa konulan yardım kutusunda toplandı ve küçük Michael Reiman’ın tedavi edilemez hastalıklardan olan halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen rahatsızlığının tedavisi için açılan kampanyaya bağışlandı.
 
Aşana Vakfı Müdürü Makdina Cincoliya konuyla ilgili olarak, “Çocuklarımız resim sergisine özel olarak ve heyecanla hazırlandılar, resimler çizdiler, boyadılar, bu onlar için verimli bir etkinlik oldu. Onların el emeğine, diasporalı vefakar kadınların katkıları da eklendi, çok teşekkür ediyoruz. Elde edilen geliri epidermoliz bullez (kelebek hastalığı) hastası çocuğumuzun tedavisi için başlattığımız kampanyaya aktardık” dedi.
 
Aydgılara Atsha Vakfı temsilcisi Behice Bağ ise, “Aşana Vakfı’nı ve çocuklarımızla ilgili özverili faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Michael Reiman'ın öyküsünü duyduk ve yardımcı olabileceğimizi düşündük. Henüz çok yeni bir vakıf olmamıza rağmen, son anda duyarlı bir grup kadına ve birkaç üretici firmaya ulaşarak böyle bir katkı organizasyonu gerçekleştirdik. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Umarız küçük de olsa katkımız yerine ulaşır ve çocuğumuzun tedavisine devam edilir” şeklinde konuştu. 
 
Makdina Cincolia satıştan elde edilen gelirin 19.310 ruble olduğunu bildirdi.
yukarı çık