Sivas’ta Kafkasya Kültür Derneği ile KAFFED tarafından bir forum düzenlendi.

Pazartesi, 26 Mart 2018 07:49

Forumun açılış konuşmasını yapan KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Federasyonun yoğun çabalarının netice verdiğini, MEB’e bağlı ortaokullarda Adigece ve Abazaca’nın seçmeli ders olarak okutulduğunu hatırlattı. Devletin artık izin veren konumundan çıkıp destekleyen olması gerektiğini vurguladı. Aslankaya Çerkeslere atfedilen tüm güzelliklerin dil ve kültür kaynaklı olduğunu hatırlattı. Aslankaya; “Kadim dilimize ve kültürümüze sahip çıkalım” dedi.
Sivas Kafkasya Kültür Derneği Başkanı Nesrin Alpan da gençlik kollarını oluşturduklarını, kadın kulübünün ilk toplantısını 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günunde yaptığını, çocuk kulübünün ise ilk faaliyet olarak pşine derslerine başladığını söyledi.
Kültürel değerleri bilimsellikle ile birleştirmek istediklerini, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ile bir dergi çıkarmaya başladıklarını kaydetti.
KAFFED Genel Sekreteri Serpil Dizdarlar “Kuruluşundan bugüne KAFFED” tarihçesini, Yönetim Kurulu üyesi ve Anadil sorumlusu Bilge Eken de Federasyonun anadil çalışmalarını içeren birer sunum yaptılar. 
Sunumların ardından foruma katılan soydaşlarımız KAFFED Genel Başkanı Yasar Aslankaya, Genel Başkan Yardımcısı Yıldız Şekerci, Teşkilatlanma ve Eğitim’den sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Filiz Çelik ile Genel Koordinatör Filiz Kaplan katılımcılardan gelen soruları yanıtladı, görüş ve önerileri dinledi.
KAFFED heyeti yapılan forumdan önce Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ile da bir araya geldi.

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele