Düzce Üniversitesi'nde 14 Mart Adige Dil Günü Etkinliği Yapıldı

Cuma, 16 Mart 2018 08:34
Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü14 Mart Adige Dili gününü düzenlediği özel bir program ile kutladı. 
 
İstiklal Konferans salonunu dolduran izleyiciler Adigece şarkı ve şiirlerle coşkulu bir gece geçirdi.
 
Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı, 14 Mart Adige Dili günü programına  D.Ü üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve Yönetim Kurulu üyeleri ile öğretim üyeleri, Düzce Çerkes Derneği yöneticileri ile misafirler katıldı. 
 
Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü başkanı Doç.Dr. Fehmi Altın açılış konuşmasında; 14 Mart 1853’de Bersey Wumar tarafından Tiflis’de ilk Adige Alfabesi’nin yayınlanmasının yıl dönümü olması nedeniyle 2000 yılından beri 14 Mart tarihinin Adige Dil Günü olarak kutlandığını belirtti.
 
D.Ü üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ise Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne sürekli artan ilginin kendilerini mutlu ettiğini, bu etkinliklerin bölümün başarısını ortaya koyduğunu söyledi.
 
KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya konuşmasını Çerkesce olarak yaptı.
 
Aslankaya, Türkiye’de Çerkesce eğitimi veren ilk Üniversite olarak Düzce Üniversitesi’nin özel bir konumu olduğunun altını çizdi.
 
Programda lisans ve yüksek lisans öğrencileri şarkı ve şiirler seslendirdi. Düzce Adige Dil Derneği’nde Çerkesce kursuna katılan çocuklardan oluşan koro sahne aldı.
 
Programın ikinci bölümüne ise Adigey Cumhuriyeti’nden davet edilen tiyatro oyuncusu Kukan Murat iki perdelik bir oyunu ile damga vurdu.
 
Kukan Murat seyirci ile karşılıklı diyalog kurarak sergilediği performans ile büyük alkış aldı.
 
Programın finalinde Bölümün sosyal medya hesabındaki paylaşımları ile en çok beğeni toplayan öğrencilere Çerkes Dili Edebiyatı Bölüm hocaları hediyeler verdi.
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele