Kaffed Cumhurbaşkanlığı Programı Hazırlık Toplantısına Katıldı

Perşembe, 07 Aralık 2017 20:17

Bir süreden beri gündemde olan ve toplumumuzun katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılması planlanan etkinlik ile ilgili 6 Aralık 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yetkililer ile bir hazırlık toplantısı yapıldı.

Gerek genel kurul sürecimizden kaynaklanan yoğunluk, gerek düzenlenecek etkinliğin içeriğine ve demokratik temsiliyetine ilişkin sorunlar konusunda yaşanan belirsizlikler nedeni ile daha önceki hazırlık komisyonu çalışmalarına KAFFED kurumsal olarak katılmamıştı. Gerçekleştirilen görüşmeler ve istişareler sonucu çekincelerimiz konusunda yaşanan gelişmeler ışığında davete icabet edilmiş ve KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya hazırlık komisyonunun 6 Aralık 2017 Cuma günü düzenlenen 3. toplantısına katılarak görüşlerimizi yetkililer ile paylaşmıştır.

Konu ile ilgili olarak görevlendirilmiş olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin mazereti nedeni ile katılamadığı toplantı, Manisa Milletvekili Murat Baybatur başkanlığında Kayseri Milletvekili Hülya Nergis’in de katılımları ile yürütülmüştür.

Etkinlikte gösterilmek üzere hazırlanacak belgesel konusunda bilgi vermek üzere toplantıya katılan merhum Erol Olçok’un kardeşi Cevad Olçok, Çerkeslere ilişkin 1864’ten günümüze yaşananları anlatacak bir kısa belgesel hazırlanacağını, belgeselin içeriği konusunda kurumlarla çalışılacağını belirtmiştir. Ayrıca, sözkonusu etkinliğin külliyede düzenlenen diğer programlara benzer bir akışla gerçekleşeceği, ana omurgasının büyük ölçüde diğer resmi programlar gibi olacağı belirtilmiştir.

Programın şov ağırlıklı (defile, gösteri vb) bir kültürel gece olması konusunda diğer bazı katılımcılardan gelen görüşlere karşın sorunlarımızın ve taleplerimizin en üst düzeyde dile getirileceği bir format konusunda KAFFED ısrarcı olmuştur. Ulusal ve uluslararası düzeyde öngörülemez bir ortamın varlığı karşısında taleplerimize vurgunun daha sonraki çalışmalara bırakılması önerisine de KAFFED ve bazı diğer katılımcılar karşı çıkmışlardır.

Toplumumuzun yaşadığı hemen hemen tüm il ve ilçelerde 2011-2012 döneminde KAFFED tarafından yapılan demokratik taleplerin tabandan toplanması çalışmalarından ve ortaya çıkan talep listesinden bahsedilerek bunun güncelleneceği belirtilmiştir. Bu çerçevede, katılımcılar tarafından Çeçen Mültecilerin ve Suriyeli Çerkes Mültecilerin sorunları da gündeme getirilmiştir.

Bir sonraki toplantının 18 Aralık 2017 tarihinde yapılması kararlaştırılarak toplantıya son verilmiştir.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele