Guaşo Ruslan için Çağrı

Perşembe, 14 Eylül 2017 15:17

Çerkes toplumunun saygın kanaat önderlerinden, Kıyı Boyu Şapsığ Derneği ve Şapsığ Yaşlılar Konseyi eski başkanı Guaşo Ruslan (Gvaşev) Lazarevsk Bölge Mahkemesi'nin "idari cezası"nı onaylanması üzerine 11 Eylül'den itibaren süresiz açlık grevine başladı.

Guaşo Ruslan 11 Eylül günü Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, "Ben Guaşo Ruslan, halkıma ve şahsıma karşı yapılan haksızlıklar karşısında süresiz açlık grevine başlıyorum" dedi.

Bilindiği gibi Guaşo Ruslan, 21 Mayıs 2017'de Kıyı Boyu Şapsığ Bölgesinde Çerkesler açısından sembolik öneme sahip bir ağaç olan Çığ Daxe'nin altında savaş ve sürgünde hayatını kaybeden atalarımızın ruhu için dua etmiş ve bir konuşma yapmış, bu etkinliğin ardından Lazarevsk Bölge Mahkemesi tarafından "izinsiz anma programı" yaptığı gerekçesiyle 10,000 ruble para cezasına çarptırılmıştı.

Lazarevsk Bölge Mahkemesi'nin eski kararında ısrarcı olması, Çerkeslerin 19. yüzyılda uğramış olduğu haksızlıkların inkar edilmesine yönelik uygulamaların sistemli bir şekilde sürdürülmek istendiğini göstermektedir. Bu kararın "Kabardey-Balkar'ın Rusya ile gönüllü olarak birleşmesinin 460. yılı kutlama törenleri" ile aynı tarihe gelmesi bir tesadüf değil, insanlık tarihinin en trajik dönemlerinden biri olan Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün göz ardı edilmesi ve önemsizleştirilmesine yönelik politikaların sonucudur.

Unutulmamalıdır ki, tarihsel haksızlıkların inkarı ve acıların bastırılması, toplumsal huzur ve barış getirmez, sadece acıların ve tepkilerin daha da artmasına yol açar. Anayurt ve diasporada yaşayan Çerkesler, yaşadıkları onca felakete ve anayurtlarını kaybetmenin acısına karşın intikam peşinde olmamış, sadece yaşamış oldukları tarihsel haksızlıkların tanınması ve telafi edilmesini istemişlerdir. Kabardey Balkar Cumhuriyeti Parlamentosu'nun 7 Şubat 1992 günkü kararı ile Adıgey Cumhuriyeti Başkanı A. Carım ve Adıgey Cumhuriyeti Meclisi-Xase başkanı E. Salov'un 29 Nisan 1996 günkü çağrıları, tarihsel haksızlıkların tüm sonuçları ile ortadan kaldırılarak toplumsal huzur ve barışın sağlanmasına yönelik doğru tutum ve yolu göstermektedir.

Ulusal azınlıkların kendi kimliklerini ve kültürel değerlerini yaşatma haklarına, din ve vicdan özgürlüğünü güvence altına alan evrensel insan hakları standartlarına, Rusya Federasyonu’nun taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve Rusya Federasyonu Anayasası’na açıkca aykırı olan bu karar tüm dünyadaki Çerkesleri ve Çerkes dostlarını rahatsız etmiştir.

Etnik farklılıkları bir güvenlik riski olarak gören yaklaşımın halkların çıkarına olmadığını, demokratik çoğulculuğun barış ve huzur içerisinde bir toplumsal yaşamın temeli olduğunu bu vesile ile bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Bu yanlış ve haksız uygulamayı kınıyor, Sayın Guaşo Ruslan’ın uğradığı haksızlık karşısında yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz. Rusya Federasyonu’ndan bu cezayı acilen iptal etmesini ve benzer hak ihlallerinin tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu
 


Guaşo Ruslan Davası

Guaşo Ruslan, 21 Mayıs 2017'de Kıyı Boyu Şapsığ Bölgesinde Çerkesler açısından sembolik öneme sahip bir ağaç olan Çığ Daxe'nin altında savaş ve sürgünde hayatını kaybeden atalarımızın ruhu için dua etti ve bir konuşma yaptı. Bu etkinliğin ardından göz altına alınan Guaşo Ruslan, 2 Haziran 2017'de Lazarevsk Bölge Mahkemesi tarafından "izinsiz anma programı" yaptığı gerekçesiyle 7 gün hapis cezasına çarptırıldı, hapis cezası para cezasına (10,000 ruble) çevrildi.

Guaşo Ruslan, herhangi bir yasayı çiğnemediğini, "Düşünce Özgürlüğü ve Dini Kurumlar Yasası"na göre tüm dini törenlerin ve etkinliklerin izinsiz düzenlenebileceğini, Adıgey Cumhuriyeti İnsani Araştırmalar Merkezi'nin çalışmalarında da kanıtlandığı gibi Çığ Daxe'nin eski çağlardan beri Çerkesler açısından kutsal bir yer olduğunu ve burada, ataları anma dahil, törenler düzenlendiğini belirterek kararı temyiz etti.

2 Ağustos günü itirazı değerlendiren Krasnodar Eyalet Mahkemesi Lazarevsk Bölge Mahkemesi'nin idari ceza kararını bozdu ve davanın yeniden görülmesine hükmetti.

30 Ağustos günü davayı görüşen Lazarevsk Bölge Mahkemesi, eski kararında ısrar ederek idari cezayı onayladı.

Guaşo Ruslan'ın avukatı Marina Dubrovina, bu karara tekrar Krasnodar Eyalet Mahkemesi'nde itiraz edeceklerini, çünkü idari ceza kararının düşünce, din ve inanç özgürlüğüne ilişkin hakları çiğnediğini ve ortada idari bir suç olmadığını söyledi.

Lazarevsk Bölge Mahkemesi'nin bu kararı ardından Guaşo Ruslan 11 Eylül günü süresiz açlık grevine başladı.

Konuyla ilgili gelişmeleri Facebook sayfasından takip edebilirsiniz: Guaşo Ruslan Facebook sayfası

Guaşo Ruslan kimdir?

Guaşo Ruslan 17 Ağustos 1950'de Soçi'deki Büyük Kiçmay köyünde doğdu. 1968'de Şapsığ Bölgesi'nde Golovinka okulundan mezun oldu, 1968-1970 yıllarında Sovyet Ordusu'nda askerlik yaptı.
 
1972'de Maykop'taki Tarım Teknik Okulu'ndan, 1976'da Rostov'daki sendika okulundan mezun oldu.

1991'de Nalçik Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi'ne kayıt oldu fakat 1992'de Abhazya direnişindeki gönüllü birliklere katıldığı için okuldan çıkarıldı. 1992-1992 yıllarında Abhazya direniş mücadelesine katıldı. Savaştan sonra kendisine "Abhazya Kahramanlık Madalyası" verildi.   

1972'den itibaren çeşitli kurumlarda çalışan Guaşo Ruslan son olarak 2002-2005 yıllarında Adıgey Ulusal Müzesi'nde arkeoloji bölümü başkanı olarak görev yaptı.

Guaşo Ruslan 1988'de Kara Deniz Bölgesi Şapsığ Derneği kuruluş çalışmalarına katıldı, 1989-1991 yıllarında dernek başkan yardımcısı ve 1992-1994 döneminde dernek başkanı oldu.

1989'de Kafkas Dağlı Halkları Konfederasyonu kuruluş çalışmalarına katıldı ve başkan yardımcısı olarak seçildi. 1993-1995 yıllarında Konfederasyon'da başkanlık görevini sürdürdü.

1991'de kurulan Dünya Çerkes Birliği'nin ilk genel kuruluna Şapsığ Derneği temsilcisi olarak katıldı ve dört yıl görev aldı.

2011-2013 yıllarında Kara Deniz Bölgesi Adıge-Şapsığ Yaşlılar Konseyi başkanlığını yaptı.

Kaynak: Kavkaz Uzel

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele