Kaffed Kuzey ve Güney Osetya'da

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 12:15

KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi, Osetya ile İlişkiler temsilcisi ve İstanbul Alan Vakfı üyesi Puhatı Sevda, İstanbul Alan Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Kuşatı Ömer ve Puhatı Jale ile  27 Nisan-4 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kuzey Osetya ile Güney Osetya’ya bir ziyaret gerçekleştirildi.

Kuzey Osetya Milletler Bakanı’nın daveti ile gerçekleştirilen ziyaret sırasında heyet Kuzey Osetya- Alanya Cumhuriyeti Sosyal ve Beşeri Bilimler Enstitüsü’ne  ziyarette bulunuldu. Bu ziyaret sırasında Türkiye’de Çerkesler ve Oset Kimliği konusunda enstitü üyeleri ile üniversite öğrencilerine yönelik olarak bir konuşma gerçekleştiren Puhatı Sevda, Abhaz, Adige ve Osetleri nitelemek üzere kullanılan Çerkes sözcüğünün Türkiye’deki tarihsel bağlamda etnik bir kimliği değil, kültürel bir üst kimliği ifade ettiğini belirterek, Türkiye’deki Osetlerin demokratik bir Türkiye ve kültürel haklar için çıkarlarının diğer Kuzey Kafkas halklarıyla birlikte davranmaktan geçtiğini ve bunun taşıyıcı kurumunun da KAFFED olduğunu belirtti. Konferans sonunda ev sahibi konumundaki  Milletler Bakanı Tsusitı Aslan'a KAFFED tarafından gönderilen ve KAFDAV tarafından yayınlanan "Geçmişten Geleceğe Çerkesler: Kültür, Kimlik ve Siyaset" kitabı ile birlikte, Enstitü araştırmacılarından Alan A. Tuallagov’un Rusça’dan Türkçe’ye çevrilen kitabı "İskitlerden Erken Alanlara Kuzey Kafkasya" kitapları hediye edildi. KAFFED girişimleri ile anavatanlardaki diğer Cumhuriyetler ile kurulan türde  kültürel ilişkilerin Kuzey Osetya ile de geliştirilmesi, Oset dilinin tıpkı Abhazca ve Adigece gibi ilkokullarda ve üniversitelerde öğretilebilmesi, yaz kampı  imkanları konuşuldu.  Üniversiteler arası işbirliği ve ortak araştırma gerçekleştirebilmesi konusunda değerlendirmelerde bulunuldu.

Heyet resmi görüşmelerine 3 Mayıs 2017 tarihinde Güney Osetya’da devam etti. Güney Osetya’da (yeni adı ile Alanya’da),  Güney Osetya/Alanya Devlet Üniversitesi ile Cumhurbaşkanlığı ofisine ziyaretler gerçekleştirildi. 6 Nisan 2017 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanlığı makamına gelen Bibiltı Anatoliy'e KAFFED ve Alan Vakfı başkanları Yaşar Aslankaya ile Sadrettin Kuşoğlu'nun  kutlama mektupları ile hediyeler sunuldu. Cumhurbaşkanı’nın ülke dışında olması nedeniyle, mektup ve hediyeler kendisine iletilmek üzere birinci danışman Kosta Puhaev’e verildi.

Cumhurbaşkanı Bibiltı Anatoliy  ülkeye dönüşünü takiben gönderdiği mektup ile Alan Vakfı ve KAFFED Yönetimini Alanya’ya yeniden beklenmekte olduklarını ekleyerek, teşekkürlerini ve iyi dilek mesajlarını iletti.

Cumhurbaşkanı Bibiltı Anatoliy'ye yeni görevinde başarılar diliyoruz.


Kosta Puhaev

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele