Kaffed’in Abhazya’daki Görüşmeleri Tamamlandı

Pazartesi, 12 Aralık 2016 20:57

Kafkas Dernekleri Federasyonu 26 Kasım - 2 Aralık 2016’da Abhazya’da bir dizi temaslarda bulundu. Doğrudan görüşmeler yoluyla diasporadaki gelişmeler konusunda bilgi vermek ve ortak projeler belirlemek amacıyla yapılan ziyarette çok sayıda kişi ve kuruluş ile görüşüldü.

Program 27 Kasım Pazar günü Abhazya’nın kurucu devlet başkanı Sn Vladislav Ardzinba’nın anıt mezarı ve diasporadan Abhazya kurtuluş savaşına katılan şehitlerimizin Gudauta Şehitliği’ndeki mezarlarını ziyaret ile başladı. Aynı gün Tengiz Tarba’nın Abhazya’nın Dağları sergisi ziyaret edildi.

28 Kasım Pazartesi günü Anayasa Bayramı nedeniyle resmi tatil olmasına karşın görüşme programı oldukça yoğundu. Kiaraz Vakfı ve Ömer Beygua müzesi ziyaret edildi, diasporadan Abhazya’ya dönen milletvekilimiz Sn. Tayfun Ardiznba ile görüşüldü.

29 Kasım Salı günü Devlet Başkanı Sn. Hacimba ile görüşüldü. Görüşmede Kaffed delegasyonu 2014’de yapılan görüşmeden itibaren diasporadaki yaşanan gelişmeler, Kaffed’in faaliyetleri ve diaspora-Abhazya ilişkileri konusunda karşılaşılan bazı sorunlar konusunda bilgi verdi ve diasporanın bir bütün olarak bağımsız ve demokratik Abhazya’nın gelişimi konusunda destek ve işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

Sn. Hacimba konuşmasında diasporada yaşanan sorunların benzerlerinin Abhazya’da da yaşandığını, Abhazya’nın kendi yağıyla kavrularak sorunlarını aşacağını, anadil konusunda Abhazya’da da çeşitli sorunların olduğunu fakat anadilin korunması ve geliştirilmesi için kapsamlı çalışmalar yapıldığını, vatandaşlık işlemlerinde bazı sorunların yaşandığını, bu konuda henüz istenilen durumda olunmadığını fakat bazı düzenlemeler yapıldığını, Ayaayra’nın tüm Kafkas halkları tarafından birlikte gerçekleştirildiğini, anayurtlarından sürgün edilirken ve Karadeniz’de yaşamlarını yitirirken insanların Abaza, Adige diye ayrılmadığını, bundan sonra da hep birlikte çalışmaya devam edileceğini belirtti.

Türkiye ziyareti konusunda da bilgi veren Sn. Hacimba, Türkiye’ye gelmek ve diaspora ile kucaklaşmak istediğini, koşullar uygun olduğu zaman geleceğini, bu konuda çalışmaların devam ettiğini ve kısa sürede sonuç alınmasını beklediğini söyledi.

Sn. Hacimba, toprak satışı konusuna değinerek, Abhazya’nın diasporası ile birlikte hepimizin vatanı olduğunu, toprak satışının serbest bırakılmasının söz konusu olmadığını, hatta bu konuda referandum bile yapılamayacağını vurguladı.

Sn. Hacimba “size hoş geldiniz demiyorum, çünkü burası sizin de vatanınız, sizin de eviniz” dedi ve diaspora ile görüşmeye her zaman hazır olduğunu vurguladı.

Sn. Hacimba ile yapılan görüşmeden sonra Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi ziyaret edildi, komite başkanı Sn. Vadim Harazia ve başkan yardımcısı Erkan Kutarba ile iki kurum arasındaki işbirliği konuları görüşüldü.

Türkiye, Kuzey Kafkasya ve Suriye’den Abhazya’ya yerleşen dönüşçüler tarafından kurulan ve Dünya Çerkes Birliği üyesi olan Adıge Xase yöneticileri ile bir toplantı düzenlendi.

Salı günü akşamı, Kaffed heyeti Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi'nin davetlisi olarak, Samson Canba Abhaz Drama Tiyatrosu'nda Polonyalı yazar Slavomir Mrozek'in "Пешком-Yürüyüş" adlı otobiyografik oyununun Abazaca prömiyerini izledi.

Kaffed heyeti 30 Kasım Çarşamba günü Abhazya Devlet Üniversitesi’nde Ömer Beygua adına hazırlanan etkinliğe katıldı. Toplantıdan sonra Abhazya Devlet Üniversitesi Rektörü Gvaramiya Aleko Aleksieviç ve Rektör Yardımcısı Vladimir V. Delba ile görüşüldü. Öğleden sonra Apsuva TV’de Alöyfa kabze, yaşlı ve gençler arasındaki iletişim, anadilin konuşulması konularında hazırlanan programa Kaffed heyetinden Ekrem Akbaş, Emrullah Kap ve Nurten Özcan katıldı.

1 Aralık Perşembe günü Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi’nde dönüşçüler ile bir toplantı düzenlendi, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapıldı.

Perşembe günü akşamı, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü halk sanatçısı müzisyen Otar Huntsaria'nın 60. doğum yılı onuruna Filarmoni’de düzenlenen geceye katılındı. Orkestranın sadece geleneksel müzik enstrümanları kullanması, Otar Huntsaria’nın çalışmalarının sonsuza dek yaşayacağını kanıtlıyordu.

Programın son günü olan 2 Aralık Cuma günü Dirmit Gulya Müzesi ve Ardzinba Kurtuluş Savaşı Müzesi ziyaret edildi. Dirmit Gulya Müzesi ziyaretinde Sn Emrullah Kapba, dedesi Musa Kapba'nın 140 yıl önce Abhazya'dan getirdiği kamasını müze müdürü Arkady Copua'ya teslim etti. Copua gösterilen bu duyarlılık için teşekkür ederken, Emrullah Kapba ise diasporada bu tür eserlerin bulunduğunu, bu eserlerin Abhazya’daki müzede yer almasını umut ettiğini söyledi. Müze ziyaretlerinden sonra Kaffed heyeti Sohum’daki şehitliği ziyaret etti ve şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.

Kaffed heyeti ziyaret programı kapsamında çeşitli kişi ve sivil toplum kuruluşları ile de çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi. Başarılı bir şekilde sonuçlanan bu ziyaretin Abhazya ve diaspora arasında yeni işbirlikleri ve projelerin gerçekleşmesine katkıda bulunmasını diliyoruz.


Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele