Ajans Kafkas Haber Sitesi Yönetimine

Çarşamba, 01 Haziran 2016 18:46

Ajans Kafkas sitesinin 20 Mayıs 2016 günü “KAFFED heyeti anavatana alınmadı” başlıklı yanlış haberini 21 Mayıs 2016 günü daha vahim yanlışlar ile Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya’ya atfen “düzeltmesi” üzerine 31 Mayıs 2016 günü bir açıklama yaparak Sayın Aslankaya’nın Ajans Kafkas ile herhangi bir görüşmesinin olmadığını belirtmiş ve Ajans Kafkas sitesini doğrulatma olanağı olmasına karşın ikincil kaynaklardan özensiz “haber” yapmak yerine en basit yayıncılık ilkelerine uymaya davet etmiştik. (Açıklama metni için tıklayınız.)

Bu açıklamamız üzerine aynı gün söz konusu haber sitesinde fevkalade düzeysiz bir haber ve haber içerisinde Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ile yapıldığı iddia edilen bir de görüşme metni yayınlanmıştır.

Bu haber de doğru değildir. Sayın Aslankaya, görüşmeyi yaptığı iddia edilen Saslanbek Isaev ile bu veya başka bir konuda herhangi bir görüşme yapmamıştır.

Yayınlanan sözde konuşma metni de aslında söz konusu siteyi yalanlamaktadır. Sözde konuşma metninde Sayın Aslankaya’nın, “Bugün saat 3’te büyükelçilik önünde bir gösteri vardı. Bir basın açıklaması yapıldı Ankara’da Kaffed tarafından. Bunun da herhalde bu konuda dile getirilmiştir diye düşünüyorum. Ben gidemedim, İstanbul’dayım ama. Böyle bir çalışma vardı.” dediği iddia edilmektedir.

Kaffed tarafından 21 Mayıs günü Ankara’da Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde saat üçte yapılan basın açıklaması  metni bizzat Sayın Aslankaya tarafından okunmuştur. 

Bu çerçevede Anayasa’nın 32 inci maddesi ve 5651 Sayılı Kanunun amir hükümleri ile basın meslek ilkeleri uyarınca;

1-Yalan, yanlı ve iftira içerikli haberlerinizin tamamının sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda yayından kaldırılmasını,

2-Bu cevap ve düzeltme metnimizin 1 hafta süre ile haber sitenizden ve iftira içerikli haberleri yayınladığınız sosyal medya hesaplarınızdan yayınlanmasını,

talep ediyoruz.

Erol Taymaz
Kafkas Dernekleri Federasyonu
Genel Başkan Yardımcısı

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele