Basın Açıklaması

Perşembe, 04 Haziran 2015 14:39

Bir internet haber sitesinde, “Kaffed, 21 Mayıs gezisinde Çerkesya söylemini kınadı” başlığı ile yayınlanan haberde, Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya tarafından söylendiği iddia edilen bazı ifadeler yer almıştır.  Haberin kaynağı Sovetskaya Adygeya ve Adıge TV sitelerinde Rusça olarak yer almıştır.

Kaffed tarafından düzenlenen bir organizasyon ile 21 Mayıs Çerkes Soykırım ve Sürgünü 151. Yıl Anma programı çerçevesinde anavatana giden grup Maykop’ta resmi heyetle birlikte iken, orada bulunan televizyon muhabiri tarafından bir röportaj yapılmıştır. Adıgey Cumhuriyeti Milli İşler, Yurttaşlarla İlişkiler Komitesi Başkanı Asker Şhalahov’un haberlerde sözü edilen soruya cevap vermesinin hemen ardından aynı soru Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya’ya sorulmuştur.

Kaffed Genel Başkanı Aslankaya söz konusu cevabında; “Bu konunun, sakin bir şekilde ve kendimizi iyi anlatarak ele alınması gerekir. Her halkın içinde farklı düşüncelere sahip insanlar vardır, onlar da bizim insanlarımızdır. Bir yol bularak hep birlikte halkımızın işlerini ileriye taşımamız  gerekir.” demiştir. Sayın Aslankaya'nın cevabının yer aldığı Çerkesce video kaydı için tıklayınız. (Sayın Aslankaya'nın açıklaması video'nun 1,26. dakikasında başlamaktadır.)

Söz konusu soruya verilen cevap bu sözlerden ibarettir. Bu ifadelerin dışında, ilgili sitelerde yer alan ve “Kaffed Genel Başkanı tarafından söylendiği  belirtilen ifadeler” Sayın Aslankaya tarafından söylenmemiştir. Bu haberdeki yalan veya yanlış ifadeler ise haberi hazırlayan, yazan ve yayınlayan kişilere aittir. Doğruluğu rahatlıkla kontrol edilebileceği halde bu tip haberlerin yayınlanmasını yanlış buluyoruz.

Kaffed, söz konusu haberi yayınlayan haber sitelerine yayıncılık ilkeleri çerçevesinde düzeltmelerin yapılması için gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele