DÇB Yönetim Kurulu Nalçik’te Toplandı

Pazartesi, 08 Aralık 2014 08:22

Dünya Çerkes Birliği Yönetim Kurulu toplantısı 29 Kasım 2014 tarihinde Nalçik’te yapıldı. Toplantıya Federasyonumuzu temsilen, Genel Başkan Yaşar Aslankaya,  DÇB Başkan Yardımcısı Cihan Candemir ve DÇB YK üyeleri Doğan Özden ile Ümit Duman katıldılar.

Toplantıda aşağıdaki gündem maddeleri görüşüldü:

1-Soykırım ve sürgünün 150. yılı nedeniyle anavatan ve diasporada yapılan etkinlikler görüşüldü.  

2-K’ışoko Alim’in doğumunun 100. Yılı nedeniyle yapılan etkinlikler anlatıldı.

3-Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalan soydaşlarımızın durumu konusunda bilgilendirmeler yapıldı;

*Suriye’de 4 köy tamamen boşaltılmış durumdadır.

*DÇB bünyesinde toplanan 63.000 USD yardımın dağıtımı yapılmıştır.

*Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nde  52 aileye ev teslim edilmiştir. 20 civarında aileye daha ev temin etme çalışmaları devam etmektedir.

* Adıgey Cumhuriyeti'ne yaklaşık 600 kişi gelmiştir. 22 aileye ev yardımı yapılmıştır. Bu kişiler önemli bir kısmı çalışmaya başladılar. Dernekte 60 kişiye dil dersi verilmektedir.

*Karaçay Çerkesk Cumhuriyeti'ne gelen yaklaşık 100 kişinin çoğunluğu Adıgey ve Abhazya’ya gittiler. Kalan 25 kişi köylerdeki evlerde yaşamlarını sürdürmektedir.

*Türkiye’de çeşitli gruplardan 2 milyona yakın Suriyeli mülteci var. Kaffed ve üye derneklerin özverili çalışmalarıyla yaklaşık 3000 Suriyeli soydaşımıza yardım edilmiştir. Kaffed’in amacı soydaşlarımızın anavatanlarına dönmelerini sağlamaktır, ancak anavatandaki olumsuzluklar onları etkilemektedir.

*Rusya Devleti tarafından Ukrayna’dan gelen göçmenlerin sorunları hemen çözülmektedir ve  kontenjan gibi talepleri karşılanmaktadır. Ancak Suriye’den gelen soydaşlarımıza devlet yardımı yapılmamaktadır ve kontenjan sorunları devam etmektedir. 

Bilgilendirmeler sonrasında sorunun politik olarak çözümlenmesi gerektiği vurgulandı. Bu doğrultuda Suriye temsilcileri tarafından hazırlanan ve Rusya Federasyonu Meclisi'nden (Duma) talepleri içeren mektup üzerinde görüşmeler yapıldı. Cumhuriyetlerimizin Cumhurbaşkanlarına ve Duma’ya hitaben mektupların hazırlanmasına karar verildi.

4-Adıge literatüründe alfabe sorunu görüşülerek dil konusunda tek bir alfabenin gerekliliği vurgulandı. Alfabenin tekleştirilmesi için çalışacak bir komite oluşturulmasına ve komitenin Cumhurbaşkanlarını ziyaret ederek destek istemesine karar verildi.

*Bu madde görüşülürken, bir dil konferansına katılmak üzere Çerkesk’e gitmek üzere yola çıkan ve Minvodi havalimanında Rusya’ya alınmayarak geri gönderilen, Ankara Çerkes Derneği YK üyesi Erdoğan Boz’un yaşadığı giriş yasağı sorunu konuşuldu.

5-DÇB’nin mali bilançosu konusunda bilgi verildi. Üyelerden hiç aidat ödemeyenler olduğu belirtildi.  Yeni yasalara göre tüzük değişikliği yapılması gerektiğinden tüzük değişikliği komitesi oluşturulmasına karar verildi.

6-Kaffed tarafından DÇB yönetimi ile tüm bileşenlerine gönderilen mektup okundu. Mektup içeriği detaylı olarak tartışıldı. Dünyada, Rusya'da ve Çerkes toplumunda büyük değişiklikler olduğu, yeni  bir neslin geldiğini, dolayısıyla tüm kurumlarımız gibi DÇB’nin de bu değişikliklere göre yenilenmesi gerektiği vurgulandı. Yenilenme çalışmalarına ilişkin olaraküye derneklerin düşünce ve önerilerini yazılı olarak göndermesine ve bir sonraki toplantıda bu konunun kapsamlı olarak görüşülmesine karar verildi. 

7-Bundan sonraki toplantıların farklı cumhuriyetlerde yapılmasına, bundan sonraki ilk toplantının Şubat sonu veya Mart başında Çerkesk’te ve bir sonraki toplantının Maykop'ta yapılmasına karar verildi. 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele