Kaffed: Çerkeslerin acısını paylaşalım...

Salı, 21 May 2013 09:41

Kafkas Dernekleri Federasyonu 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Etkinlikleri'ne ilişkin olarak bir "basın bildirisi" yayımladı. Kaffed'in tüm basın kuruluşlarına gönderdiği bildiriyi okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.


21 Mayıs: Çerkeslerin acısını paylaşalım...

21 Mayıs Çerkeslerin soykırım ve sürgün günüdür. 1763'de başlayan Rus-Kafkas Savaşları tam 101 yıl sürdü. Savaş, 21 Mayıs 1864'da Soçi Olimpiyatları'nın yapılacağı Kbaada vadisinde (şimdiki adıyla Krasnaya Polyana'da) Çerkeslerin son direnişinin de imha edilmesiyle sona erdi. Çarlık Rusyası, Çerkesleri işgal ve ilhak ettiği anayurtlarından kopardı. Soykırım ve sürgün sonucu 500,000'e yakın Çerkes yaşamını yitirdi, nüfusun %90'ı (yaklaşık 1,5 milyon insan) çok kısa sürede anayurtlarından çıkarıldı ve Osmanlı topraklarına, Tuna Nehri'nden Amman'a kadar geniş bir bölgeye darmadağınık yerleştirildi.

Bu soykırım ve sürgün sonucu günümüzde Çerkes nüfusunun %80’i diasporada yaşamaktadır. Dünyada en büyük Çerkes nüfusu Türkiye’de bulunmaktadır. Suriye, Ürdün, Mısır, İsrail gibi ilk yerleşim bölgeleri dışında, sonradan yer değiştirmelerle birlikte bugün dünyanın pekçok ülkesinde Çerkes yaşamaktadır.

Çerkesler her yıl 21 Mayıs'ı soykırım ve sürgün günü olarak anmakta, yaşadıkları bu trajedinin Rusya Federasyonu ve Türkiye başta olmak üzere tüm ülkeler tarafından tanınmasını, uğradıkları tarihsel haksızlığın telafi edilmesini istemektedirler. Bu nedenle her yıl 21 Mayıs'ta düzenlenen anma etkinlikleri, aynı zamanda bu trajedinin tanınması ve haksızlıkların giderilmesine yönelik bir çağrı içermektedir.

Bu yıl Türkiye'deki anma etkinliği,  55 derneği ile Türkiye'nin her yerinde örgütlü olan Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) öncülüğünde 25 Mayıs Cumartesi günü Samsun'da yapılacaktır. Saat 18:30'da Samsun Sahil Yolunda düzenlenecek olan bu etkinliğe katılması için tüm kamuoyuna ve basın kuruluşlarına çağrıda bulunuyor, halkımızı 25 Mayıs günü Çerkeslerin acısını paylaşmaya davet ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele