8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

Cuma, 08 Mart 2013 08:01

8 Mart, kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlarına dikkat çektikleri, örgütlenme, özgürleşme ve dayanışma  günüdür.

Bu tarihin uluslararası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970’ler olsa da, dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişine dayanak sağlayan olay 1800'lerin ortasına rastlar.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi kadın, düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin müdahalesi ile çıkan olaylar ve yangın sonucu 129 kadın hayatını kaybetti.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde II. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanmasını önerdi  ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Kopenhag kararından sonra ilk kez 19 Mart 1911’de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de yüz binlerce kadın ve erkek değişik aktivitelerle “Kadınlar Günü”nü kutladılar. Daha sonra kadınlar oy verme ve seçme-seçilme haklarının yanı sıra meslek edinme ve mesleki eğitim görme haklarını da istediler.

1975’i  “Dünya Kadınlar Yılı” ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ın, tüm kadınlar için “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Ayrıca kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlandı.  "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı ve o tarihten itibaren 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

8 Mart, Çerkes kadınlarının da, birlik ve dayanışma günüdür. Etnik kökenimiz, inancımız, dilimiz ne olursa olsun, kadına yönelik ayrımcılık ve şiddete, bütün kadınlarla  birlikte maruz kalıyoruz. Evde, sokakta, iş yerinde, toplumsal hayatın her alanında kadın olmaktan kaynaklanan sorunları biz de yaşıyoruz.

Nart destanlarında,  erkek kahramanların pek çoğunun öldüğü veya (bir şekilde) yaşamlarının son bulduğu anlatılsa da, bu destanlarda Seteney Guaşe’nin öldüğünü belirten bir ifade yoktur.  Nart söylencesini yaratan ve yaşatan halk, iyilikler ve güzellikler bahşettiği kadın kahramanının ölümüyle kendi varlığının eksileceğini bilir ve bunu kabullenmez. Çünkü kadın, toplumun yarısı ve  geleceğidir.

Çerkes kadınları olarak, toplumdaki eşit ve özgür yerimizi korumak, eğitimde, ekonomide,  siyasette ve toplumsal hayatın her alanında aktif olarak yer almak ve daha fazla söz hakkını talep ediyoruz.

Tüm kadınlarımızın “Dünya Kadınlar Günü”nü kutluyoruz…

KAFFED , SETENEY XASE

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele