Çerkes Sürgününün 153. Yılı

Pazartesi, 15 May 2017 07:39

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), 1864 yılında Rusların Kuzey Kafkasya'yı işgali sonrası bir buçuk milyon Çerkes'in Osmanlı topraklarına sürgününün 153. yılı nedeniyle Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde bir anma etkinliği düzenledi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), 1864 yılında Rusların Kuzey Kafkasya'yı işgali sonrası bir buçuk milyon Çerkes'in Osmanlı topraklarına sürgününün 153. yılı nedeniyle Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde bir anma etkinliği düzenledi.

Kefken Karaağaç Mahallesindeki etkinlik, Sürgün Anıtı'nda başladı. Daha sonra Babalı Mahallesi'ndeki Merkez Camisi'nde toplanan grup üyeleri, sahile yürüdü. Denize, üzerinde "21 Mayıs 1864" yazan çelenk bırakılıken, karanfiller atıldı.

Katılımcılar sahilde "Nart ateşi" yakıp, çevresinde "mezar taşı nöbeti" tuttu. Etkinlik, ölenlerin anısına meşalelerin kuma saplanması ve "Sürgün Andı" okunmasıyla sona erdi.

"Dünyada hiçbir millet soykırımlara ve sürgünlere maruz kalmasın"

Anma etkinliğine katılan AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan sürgünü unutmamak için burada olduklarını anlatarak, farklı illerden yaklaşık 30 bin Çerkesin Kandıra'da toplandığını söyledi.

Çerkeslerin buraya geldiklerinde, kendi kültürlerini, gelenek ve göreneklerini muhafaza ederek, bu ülkenin bayrağı altında yine bu ülkenin birliği, beraberliği, gelişmesi ve kalkınması için gayret ortaya koyduklarını söyleyen Alparslan, "Temennimiz, hiçbir milletin bu tür bir sürgüne maruz kalmamasıdır. Türkiye Cumhuriyetidevletinin gelecek vizyonunda her birimiz, omuz omuza vererek, çok daha güzel günlere yürüyebilecek gücekavuşabiliriz. Bugünleri unutmayacağız, unutturmayacağız. Dünyanın bu konulardaki hassasiyetinin ve dikkatinin artmasına vesile olacağız." şeklinde konuştu.

AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur da 153 yıl önce sürgün yaşayan atalarının buraya geldiğini belirterek, buradaki o manevi atmosferi hissettiklerini aktardı.

Soydaşlarının burada bir süre mağaralarda yaşadığını ifade eden Baybatur, "İnşallah 'dünyada hiçbir millet soykırımlara ve sürgünlere maruz kalmasın' diye de dua ediyoruz. Biz de Çerkesler olarak soykırım yaşamış vatanın ne olduğunu bilen, devletin ne olduğunu bilen, bayrağın ne olduğunu bilen bir milletiz. TürkiyeCumhuriyetinin şerefli bir vatandaşı olarak devletin ve milletin bekası için diğer topluluklar gibi diğer milletler gibi ülkemize 80 milyonla beraber hizmet etmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, her yıl bu anma etkinliğini düzenlediklerini anlatarak, Çerkes sürgününün dünyada benzeri olmayan bir tarihi barındırdığının altını çizdi.

Bu sürgünün, kendileri dışında çok---- fazla bilinmemesinin üzüntü verici olduğunu ifade eden Aslankaya, Çerkeslerin geçmişte yaşadıkları bu trajediyi, gelecek kuşaklara mutlaka aktarmaları, kültürlerini de yaşatmaları gerektiğini kaydetti.
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele