KAFFED'den Cumhurbaşkanı'na Sitem

Pazartesi, 03 Nisan 2017 09:13
31 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Regaib Kandili dolayısıyla Twitter'dan 8 ayrı dilde kutlama mesajı paylaşmıştı. 
KAFFED Yönetim Kurulu, yok olma tehlikesi altındaki dillerimize dikkat çekmek amacıyla Cumhurbaşkanına bir yazı göndererek, söz konusu kutlama dillerinin arasında Çerkes  dillerini de görmek istediklerini belirttiler. 
Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanı '8 Mart Kadınlar Günü'nü de 12 ayrı dilde yayınladığı mesajlar ile kutlamıştı.   
KAFFED tarafından gönderilen yazı ekteki gibidir. 
 
***
 
Sayın Cumhurbaşkanımız,
 
31 Mart Cuma günü tarafınızdan 8 farklı dilde Regaib Kandili dolayısıyla bir tebrik mesajı yayınlanmıştır. Bu mesajınızı yurtdışında ülkemizin dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yurt içinde de farklılıklara saygı ve demokratik çoğulculuk ile iç huzur ve barışın desteklenmesi yoluyla ülkemizin güçlendirilmesi konusunda önemli bir adım olarak görüyoruz.
Söz konusu kutlama dillerinin arasında Federasyonumuz bünyesinde örgütlü vatandaşlarımızın dilleri olan Çerkes  dillerinin olmadığını görmek, yüzyıllardan bu yana Anadolu topraklarında yaşayan Çerkes soydaşlarımızı ziyadesiyle üzmüştür. Üyelerimiz, bürokratik bir aksaklık nedeni ile meydana geldiğine inandığımız bu duruma ilişkin üzüntülerini ve gönül kırıklıklarını çeşitli vasıtalarla Federasyonumuza ilettiler. Bugüne kadar olduğu gibi sorunları demokratik diyalog ve karşılıklı saygı ilkeleri çerçevesinde çözme ilkemiz gereği, toplumumuzun ve Federasyonumuzun bu gönül kırıklığını, Cumhurbaşkanlığı makamına iletmek ve gelecekte yayınlanacak kutlama mesajlarında toplumumuzun dillerini de görme talebimizi belirtmek isteriz. 
 
BM raporlarında kaybolma ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtilen kadim anadillerimizi ve bu dillerin sahibi olan vatandaşlarınızı da unutmamanız dileğiyle sizin ve tüm İslam Aleminin Regaib Kandilini kutlarız.
 
Kafkas Dernekleri Federasyonu

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele