Adıgebze Dil Kartları

Adıgebze Dil Kartları
Popüler kitap satan mağazalara gittiğinizde dil bölümünde çeşitli dillerde dil kartları görmüş ve neden Kafkas dillerinde de dil kartları olmadığından dolayı hayıflanmışsınızdır. İşte bu ihtiyacı gidermek için bir proje gerçekleştirildi.
 
Gençlerimizin anadilleri için yaptıkları çalışmalar bizi gururlandırıyor. Anadil komisyonu üyelerimizden olan ve Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Adigece hocası Mamreş Aytek ile birlikte Eski Proje Koordinatörümüz Bleğoj Caner'in hazırladıkları Adigebze Dil Kartları gelecekte planladıkları projelerden ilkidir. 
 
Adigebze dil kartlarında Adigece'nin iki diyalektinde birden konularına göre kategorize edilmiş 1000'den fazla kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler anadilini öğrenen birinin öğrenmesi gereken ilk kelimelerden seçilmiştir. Mamreş Aytek verdiği bir röportajda "Bu projedeki amacımız Anadil kartlarını satın alan insanlarımızın sadece kelime haznelerini güçlendirmesi değil aynı zamanda kelimeleri öğrenirken kiril olan Adıge harflerini de öğretmektir. Aslında bu Anadil kartlarını alan insanlarımız bir taş ile iki kuş vurmuş oluyorlar. Tabii diyalektlerimizde bulunan harflerin fazlalığı insanlarımızın gözünü korkutmaması gerekmektedir. Çünkü bu dili öğrenmenin en iyi yolu çalışılan bir konunun tekrarından ve telaffuzundan geçmektedir. Telaffuz konusunda da genel olarak insanlarımızın ikamet ettiği bölgelerde bulunan derneklerin açmış olduğu Anadil kurslarına katılmaları bu zorluğu daha çabuk atlattırabileceğini düşünmekteyiz… Birazda Anadil kartlarının içeriğinden bahsedecek olursak yaklaşık olarak 1000 – 1000, toplam 2000 kelimeden oluşan bir materyal hazırladık insanlarımıza. Bu materyallerimizde Adıgey (Batı) Diyalekti ve Kabardey (Doğu) Diyalekti beraber olarak verilmiştir." şeklinde projeyi anlatmıştır.
 
148 Sayfa ve 35 tane alt başlıktan oluşan ve Adıgebze yazmayı, okumayı ve kelime bilgisini geliştirmek isteyen insanlarımızın yararlanabileceği Adıgebze (Çerkesçe) Anadil Kelime Kartları, temin etmek isteyenler için bütün şehirlere gönderilmeye hazır haldedir. Temin etmek isteyenler Mamreş Aytek ve Bleğoj Caner'e ulaşabilirler.

---------------------------

https://www.facebook.com/blegojcaner
yukarı çık