Medet Önlü Davasında 5. Duruşma

Salı, 22 Aralık 2015 08:27

Medet Önlü cinayeti davasının beşinci duruşması 24 Aralık 2015 Perşembe  günü saat 14:00'de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek.

Dava 22 Mayıs 2015'de Ankara 1 Ağır Ceza Mahkemesi'nda görülen ilk duruşma ile başlamıştı. Mahkeme heyetinin davanın başladığı dönemden bu yana 3 kez değişmesi nedeniyle duruşmalarda hala somut bir gelişme kaydedilemedi.  27 Ekim günü yapılan son duruşmada mahkeme heyeti, hakkında yakalama kararı bulunan Ezbulatov ve Peltek’in yakalanmasının beklenmesine, tutuklu sanıklar Aluç ve Cömert’in tutukluluklarının devamına karar verdi.

Mahkeme, Önlü ailesinin avukatının talebi doğrultusunda, fotoğrafı da kullanılarak, Adalet Bakanlığına, Bayrampaşa Cezaevindeki Rus ve Ukraynalılar arasında, 1994-1997 arasında Ezbulatov’un kalıp kalmadığının araştırılmasını, kaldıysa adının sorulmasına karar verirken, Peltek’in kardeşinin ifadesinin alınması için Bodrum Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılmasını karar altına aldı. Peltek’in fotoğraflarının Emniyet birimlerine dağıtılması suretiyle sıkı şekilde aranması için müzekkere gönderilmesini de kararlaştıran heyet, duruşmayı 24 Aralık gününe erteledi.

İddianamede, Aluç hakkında, Önlü’yü tasarlayarak öldürmek suçundan "ağırlaştırılmış müebbet", ruhsatsız tabanca bulundurmaktan 3 yıla kadar hapis isteniyor. Ezbulatov’un Aluç’u cinayete azmettirmek suçundan "ağırlaştırılmış müebbet" ile ruhsatsız tabanca bulundurmaktan 3 yıla kadar hapsinin talep edildiği iddianamede, sanıklardan Peltek, Cömert ve İbrahim Şimşek’in "cinayete yardım" suçundan 20’şer yıla, Hakan Şimşek, Ömer Şimşek, Mehmet Kara ve Cihan Çetinkaya’nın "suçluyu kayırmak" suçundan 6 yıl 3’er aya kadar mahkumiyetleri talep ediliyor.

24 Aralık Perşembe günü saat 13:30'da Ankara Adliye Sarayı önünde toplanıp duruşmaya toplu olarak katılmak üzere Medet Önlü’nün dostlarını, tüm hemşerilerimizi ve yaşam hakkına duyarlı herkesi davet ediyoruz.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele