Salihli Çerkes Pikniği Düzenlendi

Salı, 14 May 2013 06:48

12 Mayıs Pazar Günü Salihli Süleymaniye(Tekkeşan) Köyünde geleneksel ‘Salihli Çerkes Pikniği Düzenlendi’

Etkinliğe Salihlili Çerkeslerin yanı sıra çevre il, ilçe ve çevre köylerden çok sayıda konuk katıldı.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Salihli temsilcisi Bülent ÖRS açılış konuşmasında kısaca şöyle söyledi. 
‘’Öncelikle Anneler gününü kutluyorum ancak anneler biraz buruk, acılı, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalar anaların yüreğini dağladı. Anaların, bizim, hepimizin üzülmediği barış dolu günler diliyorum.’’ dedi. Daha sonra ’21 Mayıs 1864 Çerkes sürgününün yıldönümüdür. Çerkesler Anavatanları Kuzey Kafkasya'dan sürülmüş, Osmanlı topraklarına göç etmek zorunda kalmışlardır. Anadolu'ya, Ürdün’e, Suriye’ye, İsrail’e, Balkanlara göç etmişlerdir. Balkan savaşından sonra ikinci bir göç yaşamış çoğunluğu Anadolu'ya gelmiştir. Salihlili Çerkesler Balkan göçüyle Anadolu’ya göç edenlerdendir.
Çerkeslerin iki vatanı var. Birincisi Anavatan Kuzey Kafkasya, diğeri yaşanan vatan Türkiye , bizler ikisinide seviyoruz. Çerkes kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak kültürümüzün, geleneklerimizin, dilimizin yaşamasını istiyoruz’ dedi.
Piknik Çerkes halk danslarıyla devam etti. Olga Turay’ın hazırladığı Miniklerin ve çocuk ekibinin oyunları büyük beğeni topladı.
Daha sonra herkesin katıldığı Çerkes Halk Dansları(Adıge Ceug) oynandı. Katılımın büyük olduğu, dostluk içinde geçen zevkli bir piknik gerçekleşti.

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele