Abhazyalı Çocuklar TBMM Gündeminde

Salı, 16 Nisan 2013 14:03

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TRT'nin düzenlediği 23 Nisan etkinliğine, Abhazyalı çocukların davet listesinden çıkartılmasına ilişkin gündemdışı söz aldı.

Dışişleri Bakanlığı'nın, Abhaz çocuklarını, ''Bizden izin almadan Türkiye'ye gelemezsiniz'' diyerek, elinin tersiyle reddediğini öne süren Özkoç, Abhaz çocukların, Türk çocuklarıyla kucaklaştırılmadığını iddia etti.

Engin Özkoç, Dışişleri Bakanlığı'nın, bütün belediyelere, ''Abhazya'dan gelen talepleri, bakanlığa sormadan kabul etmeyin'' şeklinde bir yazı gönderdiğini söyledi.

Sn. Özkoç konuşmasını şöyle tamamladı:

Şimdi bu kürsüden size soruyorum. Türkiye'de kurucu unsur olarak sadece Türk ve Kürt halkları muhatap kılınacaktır diyenler, Sakarya'da yaşayan Lazları, Manavları, Çerkesleri, Kürtlerin diğer unsurlarını, Abhazları red mi ediyorlar? İsrailli çocukları burada kucaklayanlar Abhaz çocuklarını red mi ediyorlar? Onları bu unsurların neresine koyuyorlar? Abhaz çocukları bize soruyorlar, "Biz elimizde Türk bayrakları ile neden kardeşlerimizle kucaklaşamıyoruz" diye. Onlara verecek cevap bulamıyoruz. Sizin verebilecek bir cevabınız var mıdır gerçekten? Soruyorum size. Ben ilk defa Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kendimi yalnız hissediyorum. Çocuklarımıza verecek cevap bulamıyorum. Sizin bana söyleyecek bir cevabınız varsa ben onu çocuklarımıza söylemek istiyorum. Dışişlerinin bu talebine rağmen Abhaz çocukları Türkiye'ye gelecekler. Ellerinde Türk bayrakları olacak. Sizin bizi tanımanız önemli değil, kimi tanıdığınız önemli değil, bizi tanımanız önemli. Çozuklarımızı tanımanız önemli. Ve çocuklarımıza karşı verdiğiniz cevaptan dolayı utanıyorum. Sizlere karşı verilecek cevabı çocuklarımız Türkiye'de size rağmen verecek.


Sn. Özkoç'un konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele