Uzunyayla-Karakuyu İlköğretim Okuluna Fen ve Teknoloji Laboratuarı Yapıldı

Perşembe, 11 Nisan 2013 00:00

07-07-20123de kaybettiğimiz Kemal DUMAN'ın çocukları, babalarının anısına Karakuyu İlköğretim okuluna bir Fen ve Teknoloji Laboratuarı yaptırdılar. Aile kimi görüşme-danışmaların sonunda Karakuyu İlk öğretim okulu Müdürü Syn. Kemal Yavuz'un (KIetkuey) yönledirmesi ile bu karara vardı. MEB'in gelecek dönemeler de okullara bilgisayar dağıtacağı bilgisi de bu kararda etkili oldu. Okul Müdürü Syn. Kemal Yavuz'un yönlendirmesi ile, tedarikçilerle görüşülüp laboratuar tamamlandı..                        

Aileden bir gurup İstanbul dan yola çıkarak 15-03-2013 Cuma sabahı 10.30 da Karakuyu da açılış töreninde hazır bulundu. İstanbul dan Ümit Duman, Doğan Duman, Mirza-Dadaş-Duman ve Oset Duman'a, Kayseri Talas derneğinden Başkan Ferit Duman, Yönetimden Duran Karaçay ve Necdet Karaçay da katıldılar. Pınarbaşı Milli Eğitim Müdürü, müdürlükte çalışan hemşeri öğretmenlerimiz, Çevre ve Karakuyu Köy Muhtarları, yakın köylerden köy sakinleri ve okulun müdürü ile birlikte, öğretmenleri açılışa katıldılar. Açılış kurdelasını Milli Eğitim Müdürü Syn Murat Arslan ile Ümit Duman birlikte kestiler. Milli Eğitim Müdürü, Kemal Duman adına yapılan bu hizmet için aile adına Ümit Duman'a plaket verdi. Yapılan konuşmalarda Eğitimin önemi, Çerkesce anadilde eğitim, farklılıkların zenginliği konularına değinildi. Hazırlanan banket sonrası Karakuyu okulunun Kafkas folklor ekibinin gösterisi yapıldı. Çevre sakinlerinin düğüne katılımıyla, açılış küçük bir festivale dönüştü. Sonrasında yapılan toplantıda okulun sorunları görüşüldü. Okulun mevcut eksik sistemleriyle Kayseri bölgesinde ikinci derecede başarılı bir okul olduğu ifade edildi. Okulun lojman sorununun çözülmesi halinde şimdiki sistemde çok önem arz eden ''sınıf öğretmenliği'' fen bilimlerinde sınıf öğretmenliği için nitelikli öğretmenlerin okulda uzun süre kalabilecekleri ve eğitimin kalitesinin artırılabileceği; o zamanda bölgede birinciliğe aday olacakları dile getirildi. Aynı konuda sadece nitelikli eğitim için Karakuyu’dan bu dönem 15 ailenin şehirlere taşındığı, bu nedenle diğer köylerin de boşaldığı ifade edildi.

Okul yöneticilerine İst. Kafkas kültür Derneği Başkanı Ümit Duman Çerkesce seçmeli ders için hazırlanan kitabın kopyaların hediye etti. Açılışa katılanlara Çerkesce CD'ler İKKD Ajandası ve okula da 60'ıncı yıl Andaç'ı hediye edildi.

Şimdilik 167 öğrencisi bulunan Okula lojman sorununun çözümü halinde, lojmanların tadilatı ve tefrişi için İst KKD ve Kayseri Talas derneği yöneticileri vaad de bulundular. Üyelerine duyurularda bulunacaklarını ve hemşerilerimizin yardımını sağlayacaklarını ifade ettiler.                                                                                                                                                                    Fen ve Teknoloji Laboratuarının Kemal Duman'ın çocukları tarafından yapılmasının, okulun ve yörenin ihtiyaçları konusunda teşvik olacağı dile getirilerek toplantı sonlandırılmıştır.

Karakuyu İlköğretim Okulu Hesap No'su: 40528280-5001161 Pınarbaşı/Kayseri

IBAN :  TR29 0001 0001 6140 5282 8050 

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele