Sanal Sayfalarda Çerkesler

Gelişen teknoloji ve bilgisayar olanakları ile biz Çerkeslerin sanal alemde iletişimi de artıyor. Hemşehrilerimizin güncel konularla ilgili görüş alış verişinde bulunmalarında, Kafkasya'nın sıcak bölgelerindeki son dakika haberlerine ulaşmalarında, Kafkasya ve diasporada yaşayan Çerkesler arası haberleşmeyi hızlandırmada çok etkin bir araç olan internet, son zamanlarda hayatımıza iyiden iyiye girmiş durumda. Bir taraftan dünyada yaşanan gelişmeleri takip edip, diğer taraftan dünyanın dört bir yanındaki akrabalarımızı bulduğumuz, vazgeçemediğimiz bir araç oldu artık internet.

İnternette Çerkeslerle ilgili olarak gerek Kafkasya'da, gerek anavatan dışındaki pek çok ülkede (Ürdün, İsrail, Suriye, Amerika, Hollanda, Almanya gibi) hazırlanan çok çeşitli sayfalar var. Kurumların, derneklerin sayfaları olduğu gibi bireysel olarak hemşehrilerimizin hazırladığı sayfalar da mevcut. Biz de bu ve bundan sonraki sayılarımızda elimizden geldiğince Çerkeslerle ilgili sayfalardan örnekler sunacağız ve görülmesi gerektiğini düşündüğümüz bazı sitelerin adreslerini vereceğiz. Bu sayımızda 2 internet sitesini tanıtarak başlamak istiyoruz: İlki Konya'dan Osman Şahin'in hazırladığı, uzun zamandır faaliyette olan, başarılı bir sayfa. Diğeri de İstanbul'dan Negoey Baturay Tok ve Kushha Berslan Özden'in hazırladıkları yeni ve oldukça iddialı bir sayfa.

Osman Şahin'in Sayfası: http://www.geocities.com/Athens/Oracle/8598

1996 yılı sonlarında sayfa tasarımı çalışmalarına başlanan site 1997 yılının ilk aylarında yayınlanmaya başlandı. Osman Şahin'e sayfanın hazırlanma çalışmalarını ve amacını sorduk:

"O zamanlar 'Sanal Dünya' dediğimiz internet üzerinde Kafkas Kültürünü tanıtan sayfalar oldukça azdı. Bunlardan kuşkusuz ilki ve en önemlisi Edris Abzakh'in kişisel sayfasıdır. Benim çalışma amacım da yine Kafkas Kültürünü internet üzerinde tanıtmak, en azından insanların Kafkas Kültürü hakkında çok az da olsa bir fikir sahibi olabilmelerini sağlamak oldu. Sayfamda çeşitli dergilerden ve kitaplardan alıntılar yayınladım. Bu süre zarfında gördüğüm; sayfayı ziyaret eden insanların daha çok eğlence içerikli sayfalar aradığı oldu. İnsanları hem siteye çekmek hem de bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla bu tür konulara da yer verdim (tanışma sayfası, chat vb.)" diyor Sayın Osman Şahin.

Sayfada Tarih, Kültür, Sanat, Eğlence gibi bölümler yer alıyor. Tarih kısmında; Çerkesler Kimdir?, Kuzey Kafkasya'nın Yakın Tarihi, Kurtuluş Savaşı'nda Kafkasyalılar gibi konulara, Kültür bölümünde; Nart Efsaneleri, Kafkas Motifleri, (Adığece ve Türkçeleriyle) Kafkas Atasözleri gibi alt başlıklara ulaşılabiliyor. Müzik, edebiyat, makaleler, şiir köşesi, folklor gibi konularla ilgileniyorsanız Sanat bölümü tam aradığınız yer olacaktır. Eğlence başlığı altında da hemşehrilerimizin tanışmasına, yeni arkadaşlıkların kurulmasına vesile olan Chat-Sohbet, ICQ Listesi, Tanışma Sayfaları gibi kısımlar mevcut.

Bu sitenin en ilgi çeken kısımlarından biri sanıyorum ki "Tartışma Forumu" olsa gerek. Bu forum sayfasında serbestçe fikir belirtmek ve gönderilen yazıları okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün. Amaç; herhangi bir konu hakkında herkesin aleyhte veya lehte özgürce fikrini belirtebilmesi ve karşı görüşteki insanların birbirlerinin fikirlerini anlayabilmesi. Forum sayfasında bugüne kadar 1000'in üzerinde mesaj yayınlandığını belirten Osman Şahin, ileri bir tarihte bu sayfaya gönderilen mesajları bir kitapçık halinde toplayıp yayınlamayı düşünüyor.

Sayfadaki diğer bölümler: Kafkas Dernekleri –ki burada Türkiye'deki pek çok derneğin, telefon, faks numaralarına ve adreslerine ulaşmak mümkün- , Konya'daki Çerkes Sülaleleri, Çerkes Köyleri, Duyurular ve Linkler. Osman Şahin, Linkler kısmında çoğunlukla Türkiye'deki hemşehrilerimiz tarafından hazırlanan Çerkeslerle ilgili pek çok kişisel sayfaya bağlantılar yapmış. Bunun dışında sayfanın diğer ilgi çekici yanları da Ziyaretçi Defterine düşüncelerinizi yazıp, insanların değerlendirmelerini okumak, sayfa içinde arama yaptırmak ve Çerkesleri ilgilendiren güncel konularla ilgili hazırlanan anketlere katılmak, sonuçlarını görmek sayılabilir.

İleriye dönük çalışmalarından birincisinin; insanlarımızın ve firma sahiplerinin birbirlerini tanımaları ve birlikte ticari faaliyetlerde bulunmaları amacıyla, hemşehrilerimizin sahip oldukları firmaların bir listesini sayfada yayınlamak olduğunu söyleyen Osman Şahin bunun ilk adımı olarak "Firmalar" bölümünü sayfasına eklediğini belirtiyor. İkinci çalışma ise bugüne kadar dergilerde vb. yayımlanmış olan makalelerin internet ortamına taşınması ve herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin bu bilgiye derhal ulaşmasının sağlanması. Osman Şahin, yazıların düzenlenmesi işlemlerinin devam ettiğini ve çok kısa bir süre sonra bu bilgilerin de internet üzerinde yayınlanacağını söylüyor. Şimdiye kadar birçok insanımızdan olumlu yönde eleştiriler ve tebrik mesajları aldığını belirten Şahin, olumsuz mesajların da eksik olmadığını belirtiyor. Osman Şahin, Kafkas insanının her zaman herşeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyor ve "Bizler birer kurum değiliz ve bu çalışmalarımız tamamen amatörce. Herşeyden önce bu işe zaman ayırmak (ayırabilmek) gerekiyor. İnanıyorum ki bu tür sayfalar yakın zamanda daha da artacak ve bu beraberinde kaliteyi de getirecek" diyor. Kendisine bu yararlı çalışmalarında başarılar diliyor tüm okuyucularımıza da bu sayfayı görmelerini tavsiye ediyoruz.

Marje.net: http://www.marje.netSitenin ismi, "A marje" şeklinde kullanılan ve "Ha gayret" anlamındaki bir nidadan geliyor. Bu adı seçmelerinin nedenini, tüm Kuzey-Batı Kafkasya halkları tarafından kullanılıyor olması şeklinde açıklayan Baturay Tok ve Berslan Özden'in uzun zamandır üzerinde çalıştıkları bu projenin öncelikli amacı (sitede belirtildiğine göre): Kuzey Kafkasya kültürünü, hiç bilmeyenlere ana hatlarıyla; bizim insanımıza ise detaylarıyla tanıtabilmek.

Tarih, Coğrafya, Müzik, Sanat, Dernek ana başlıkları altında toplanan bölümler çeşitli ilgi alanlarına hitap ediyor. Tarih kısmında; Tarih Öncesi Dönem, Çarlık Dönemi ve SSCB Dönemi anlatılıyor. Abhazya, Adığey, Çeçenistan, Dağıstan, Kuzey Osetya, Güney Osetya, İnguşya, Karaçay-Çerkes ve Khabardey-Balkar cumhuriyetleri hakkında genel bilgilerin verildiği Coğrafya bölümünde cumhuriyetlerin haritaları da yer almış. Marje.net'ten Grup Badin'in ve çeşitli Çerkes müzik aletlerinin tanıtımlarının yanı sıra pek çok Çerkes şarkısına da ulaşmak mümkün. Folklor ekip kareografileri, Elbruz ekibi, İTÜ ekibi ve oyunların açıklamaları bulunan Sanat bölümü de ilgi çekici. AGİT dokümanları, dernek duyuruları, dernek aktiviteleri ve derneklerle irtibat konularına "Dernek" başlığından ulaşabilirsiniz.

Marje, en kaliteli Kuzey Kafkasya sitesi olmak iddiası ile yola çıkmış, bunun için gerekli olanın; zengin içerik, devamlılık ve profesyonel bir yaklaşım olduğunun da bilincindeler. Marje'nin daha önce hiçbir sitede görmediğiniz doküman ve materyallere ulaşabileceğiniz bir site olması çabası içindeler. Bunların yanı sıra, Marje'nin Kuzey Kafkasya kültürü hakkında referans verilebilecek bir site olması yolunda, web'de yayınlanmış bazı materyaller, site sahiplerinden izin alınarak yayınlanacak. Devamlı olarak güncellenen sitenin kurucuları, sizlerden de, kendi yazdığınız veya bir yerlerde okuyup beğendiğiniz yazıları –kaynak belirtmek suretiyle- göndererek Marje'nin gelişmesine katkıda bulunmanızı istiyorlar. Bu yaratıcı ve üretken arkadaşlar "Bu yaptıklarımızın düşündüklerimizin yarısından azı olduğunu garanti edebiliriz. Bu sitenin zaman içinde kendini geliştirdiğini gözlemleyeceksiniz... Bu uzun soluklu çalışmada bizden desteğinizi esirgemez ve bize yardımcı olursanız seviniriz" diyorlar.

Bunun dışında marje mail grubu da sanal iletişim girişiminin bir parçası olarak gelişmeye devam ediyor. Yaklaşık 220 üyesi olan Marje mail grubu, dernek aktivitelerinin duyurulması yanı sıra seviyeli bir fikir ve tartışma platformu da oluşturmakta. Marje mail listesine katılmak için http://www.egroups.com/group/marje/info.html

sayfasına girmeniz ya da baturay@hotmail.com veya berslan@veezy.com adreslerinden birine mesaj göndermeniz gerekiyor. Tabii Çerkeslerin gündemini takip etmek istiyorsanız...

yukarı çık