Benim Köyüm

Yıllarca savaşmak zorunda kalmıştır Kuzey Kafkasyalı. Kanıyla sulamıştır toprağını. Amacı hiç bir zaman açgözlülük olmaksızın, sadece binlerce yıldır yaşadığı toprakları zorba istilacılardan korumak için savaşmıştır. Atikliğine, cesaretine ve inancına rağmen, hatta Osmanlı'nın, İngilizler'in yada Lehler'in sözlerine rağmen yenilmiştir ve toprağını terk etmek zorunda kalmıştır, onlarca yıllık vahşi savaşların ardından hayatta kalabilen bir avuç insan.

Sultan Mecid'e gelir Çerkesler, Halife'nin topraklarına gelirler ve dağılırlar Edirne'den Kars'a. Savaş da bırakmaz peşlerini... Kah Rumeli'de savaşırlar Balkan Harbi'nde kah Sarıkamış'da donarak can verirler yakından tanıdıkları düşmana karşı. Ağıtlar yakılır arkalarından. Gene de ayakta kalır Çerkesler, Türkiye'nin dört bir köşesine yayılmış köylerinde, Samsun'da, Kayseri'de, Düzce'de...

İlk kurulduklarından beri tartışılagelmiştir Türkiye'deki Çerkes Köyleri, nerededir, kaç tanedir, ne yer, ne içer, neyle geçinir insanları... Birçok araştırmacı ilgilenmiştir konuyla zaten. Birçokları istatistiki araştırmalar yapmışlar, eski çalışmaları, nüfus verilerini derlemişlerdir, birçokları köy köy dolaşmayı denemişlerdir. Ama maalesef hiç kimse kesin sonuçlar verememiştir. Yıllardır hepimizin yarısına dahi razı olduğumuzu söylediğimiz beş milyon rakamı nereden gelir, yada yedi milyon, eski verilerin analitik harmanı gerçeklere ulaşır mı? İnandırıcı cevaplar bulmak zor.

Ama cevapları bulmak bizim elimizde...

Türkiye'deki Çerkes Köylerini araştırılmasın da ön bir yapı oluşturmak için Nart Dergisi olarak bir çalışma başlattık. Bu çalışmanın daha sağlıklı ve hızlı olması adına sizlerden destek bekliyoruz. Bunun için hazırlamış olduğumuz yandaki formu doldurup bize gönderirseniz köylerimizi tanımak adına atmış olduğumuz bu adım daha sağlam olacaktır. Artık tahminlerin arkasına saklanmaksızın bileceğiz ne kadar ve nerede olduğumuzu. Ve tanıyacağız köylerimizi. Bundan sonra her sayıda bir veya birkaç köyümüzün tanıtımını bulacaksınız bu sayfalarda; doğduğunuz, büyüdüğünüz köyünüzü tanıtma şansı bulacaksınız tüm insanlarımıza.

Bütün köylerimizi bulmak umuduyla....

yukarı çık