21 Şubat Dünya Anadili Günü Kutlu Olsun

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, “Uluslararası Anadili Günü” olarak kabul etti ve ilk kez 2000 yılında, dünya çapında kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla “Dünya Anadili Günü” kutlanmaya başladı.
 
UNESCO’nun yaptığı ‘Tehlike Altındaki Diller Dünya Atlası’ çalışmasına göre, dünyadaki 6000’den fazla dilin 2500’ü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde 21. yüzyılda insanlığın konuştuğu dillerin % 90’ından fazlası yok olacak. 30’dan fazla dilbilimcinin çalışmalarıyla ortaya çıkan atlasa göre Türkiye’de konuşulan 15 dil de tehlike altında.
 
Ve ne yazık ki, Çerkes dilleri tehlike altındaki diller sıralamasında ön sıralarda...
 
Çok dillilik, çok kültürlülük tehlike değil zenginliktir. Kaybolmaya yüz tutmuş tehlike altındaki dillerimizin yaşaması ve nesilden nesile aktarılması için tek başımıza yapmaya çalıştığımız çabalar yetmediği için içerisinde yaşadığımız devletlerden de anadillerin öğretilmesine yapacakları desteğin artmasını talep ediyoruz. 
 
Dilimizin konuşabilmesi ve çocuklarımıza öğretebilmesi için uygun koşulların oluşturulması, dilimizi tanıyan ve koruyan ulusal politika, anadili eğitimini destekleyen eğitim sistemi beklentilerimiz arasında. 
 
Dilimizin ve dolayısıyla kültürümüzün yaşaması için biz Çerkeslere düşen görevlerin başında ise dilimizi her ortamda konuşarak, çocuklarımıza ısrarla öğreterek anadilimizin yok olma sürecini tersine çevirmek geliyor.
 
Unutmayalım “Bir dil az sayıda insan tarafından konuşulduğu için değil, bilenler o dili konuşmadığı için yok olur.”
 
ANADİLİ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...
 
Kafkas Dernekleri Federasyonu
 

 
Бзэ зимыIэм лъэпкъ иIэкъым.
div>
Dili olmayanın geleceği de olmaz.  
div>
nanKaffed
Share