Dünyaca Ünlü Abhazyalı Yazar Fazıl İskender Hayatını Kaybetti

Dünyaca meşhur Abhaz edebiyat ustası Fazıl Abdulhoviç İskender  31 Temmuz 2016 Pazar günü 87 yaşında hayata veda etti.
 
Eserleri ve kişiliğiyle yeri doldurulmaz bir şahsiyet olan Fazıl İskender'e Allah'tan rahmet diliyor, Ailesi ile Kafkasya ve diasporaki tüm Abhaz halkına başsağlığı diliyoruz.
 
Kafkas Dernekleri Federasyonu
 
{gallery}/haber/federasyon/2016/fazil_iskender{/gallery}
 
 
*****************

6 Mart 1929 yılında Abhazya'nın başkenti Sohum'da doğan, çağdaş dönemin en büyük Abhaz yazarı olarak tanınan Fazıl İskender'in yaşamı boyunca yazdığı birbirinden değerli sayısız romanı neredeyse tüm Avrupa dillerine çevrilldi.

p>

İran asıllı bir baba ve Abhaz bir annenin çocuğu olan İskender, babasının 1938 yılında sınır dışı edilmesiyle annesiyle birlikte Çegem Köyü'nde dayılarının yanına yerleşti. Sohum'daki Rus okulundan birincilikle mezun olduktan sonra, Moskova'da kütüphanecilik okudu. 1954 yılında Moskova Maksim Gorki Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. 1956 yılına kadar Kusk ve Bryansk kentlerinde gazetecilik yaptı. 1956 yılında Abhazya Devlet Yayınevi editörü olarak başladığı görevine 1990 yılı başına kadar devam etti.

p>

1950 yılının sonlarında "Gençlik" dergisinde şiirleri yer almaya başladı, ilk şiir kitabı "Горные тропы-Dağ Yolları" 1957 yılında Sohum'da yayınlandı. 1962 yılında düz yazılar da yazmaya başladı. Adını duyurduğu ilk eseri, 1966 yılında "Новом мире-Yeni Dünya" dergisinde yayınlanan "Созвездие Козлотура-Kozlotura Takımyıldızı" adlı hikayesi oldu.

Önemli eserleri: Epik romanı "Çegemli Sandro" (Türkçeye "Sandro Dayı" adıyla çevrildi), çocuk romanı "Çocuk Çika" (Türkçeye "Çik ve Puşkin" adıyla çevrildi), masal-roman "Tavşanlar ve Boa", deneme "Rus ve Amerikan Düşünceleri".

Türkçeye çevrilen eserleri de vardır. Bunlardan bazıları "Sandro Dayı (Cem Yayınevi - çeviren Mehmet Özgül)", "Öyküler - (Cem Yayınevi - C ev. Mehmet Özgül)", “Keçi Öküz Yıldızı (Hürriyet Yayınları)", “Güneşi Yiyen Keçi (Bilgi Yayınevi)"dir. 

Eserlerini Rusça yazmasına karşın konularını hep Abhazya ve Abhazyalılardan seçen, yaşadığı dönemi, siyasi yapıyı sıkça hicveden yazarın bazı eserleri sinemaya da aktarılmıştır.

Edebiyat dalında çok sayıda ödüller almış olan ve Rusya Sanat Akademisi’nin onursal üyesi olmaya hak kazanan Fazıl İskender, kendi ülkesinde de 2006 yılında 1. Derece Axidz-Apşa Devlet Madalyası'nı ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın elinden almış, Abhazya Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından "Abhazyalı Üstün Kişilikler" isimli seride yer alarak, 2009 yılında ise  onuruna gümüş hatıra paraları bastırılmış, geçtiğimiz ay 13-15 Haziran 2016 tarihlerinde Sohum'da düzenlenen Uluslararası Fazıl İskender Kültür Festivali'nde "Tavşanlar ve Boa" adlı eseri tiyatroya uyarlanarak sahnelenmiştir.

2014 yılında Rusya Federasyonu'nun en önemli edebiyat ödülü olarak görülen Devlet Edebiyat Ödülü de, Fazıl İskender'e verilmiştir. 

Yine 2014 yılında "Utanmanın Gücü" adlı eseri Emanuela Guercetti tarafından İtalyanca'ya çevrilmiş, kitap İtalya'da ilgi ile karşılanmıştır.

Kendisi gibi şair olan Antonina İskender ile evli olan dünyaca ünlü yazarın, biri kız iki çocuğu vardır.

 
Kaynak: Altinpost.orgem>
 
div>
nanKaffed

Share