Hacimba Adıgey Cumhuriyeti'nde

Pazartesi, 11 Eylül 2017 12:34

Abhazya devlet başkanı Raul Hacimba Adıgey devlet başkanı Murat Kumpilov'un resmi daveti üzerine 9 Eylül günü Adıgey'i ziyaret etti.

Ziyaret Abhazya'nın bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybeden şehitler için düzenlenen anıtın ziyaret edilmesi ile başladı. Adıgey'deki Abhazya Gönüllüler Birliği'nin talebi üzerine bu yıl Ağustos ayında Maykop'ta gönüllüler için bir anıt açıldı. Anıtta, Rusya, Abhazya ve Adıgey bayraklarının yanısıra şehit düşen dokuz gönüllünün isimleri yer alıyor.

Törende bir konuşma yapan Hacimba, aradan geçen 25 yıla karşın kaybedilen yoldaşların acısının unutulmadığını, Abhazya'nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için hayatını vermekten çekinmeyen şehitlere şükran borcumuz olduğunu vurguladı ve zor yıllarda omuz omuza mücadele eden Adıgey halkına teşekkür etti.

Adıgey devlet başkanı Kumpilov da, Adıgey yönetiminin Abhaz halkının dost ve kardeşliğine önem verdiğini, her zaman Abhazya'nın gelişimine katkıda bulunacaklarını ve Abhazya Gönüllüleri Birliği'ni destekleyeceklerini söyledi.

Abhazya'nın bağımsızlık mücadelesinde Adıgey'den yaklaşık 200 gönüllü katıldı. Üç grup halinda direniş mücadelesine katılan gönüllülerden birine "Abhazya Kahramanı", 13'üne "Leon Madalyası" ve 19'una "Kahramanlık Madalyası" verildi.

Kaynak: Adıgey Cumhuriyeti web sitesi


 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele