Abhazya'da Görev Değişimi

Cuma, 21 Haziran 2013 15:20

Abhazya Devlet Dönüş Komitesi Başkanlığına Hirips Copua atandı. Devlet başkanı Ankvab'ın imzaladığı kararname ile bu göreve gelen Copua, daha önce Gulripş ve Oçamcira bölgelerinde yöneticilik yapmıştı.

Kararnamesi imzalandıktan sonra bir konuşma yapan Copua, diasporadaki insanların anayurda dönüş sürecinin çok önemli olduğunu vurguladı. 20-25 yıl önce Abhazya'ya dönen soydaşlarını gördüğünde ne kadar çok sevindiğini belirten Copua, şimdi daha fazla kişinin anayurduna döndüğünü, olanakların daha fazla olduğunu, dönüş sürecine herkesin katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Başbakan Leonid Lakerbaya da Dönüş Komitesi çalışanlarına teşekkür etti ve yeni başkanın yeni bir açılım getirmesinin beklendiğini, anayurda dönenlerin sağlıklı bir şekilde adaptasyonu için çalışılması gerektiğini söyledi. Lakerbaya dönüş sürecinin ulusal bir sorun olduğunu, bu nedenle devletin her düzeyinde ele alınması gerektiğini vurguladı.

Hirips Copua'nın Abhazya Devlet Dönüş Komitesi Başkanlığına atanmasından kısa bir süre sonra, Abhazya Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu ve Türkiye ile İlişkiler Bölümü Başkanı İnar Gitsba, Komite'nin Başkan Yardımcılığına atandı.


Kaynak: Apsnypress (www.apsnypress.info)

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele