Orta Doğulu Çerkeslerle Birlik Mitingi "Sohum"

Çarşamba, 26 Eylül 2012 00:00

 

Mitingde Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Emma Gamisonia, Parlamento Milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Devlet Geri Dönüş Komitesi Başkanı Zurab Adleyba ile sosyal kuruluşlar, gençler dernekleri ve başkent yaşayanları yer aldı Sağanak yağışa uyanan Pazar gününe rağmen saat on ikiye yaklaşmaya başladığında mitinge katılmak isteyenler Geri Dönüş Komitesi binasının önünde Orta Doğu ve Suriye’deki Çerkeslerin Abhazya’ya getirilmelerini desteklemek için toplanmaya başladı.

Mitingin başlarında yüze yakın insanın toplandığı görüldü. Mitingin öne çıkan düşünce ve sloganını belirtmek gerekirse bu kesinlikle, “Abhazlar ve Adığeler her zaman kardeşti ve kardeş kalacaklar” olmalı.

Bütün konuşanlar, Abhazların, Adığelerin yüzyıllara dayanan akrabalık ve kardeşliğinin altını çizdiler. Konuşanların hemen hemen hepsi ortak düşmanımızın son zamanlarda kardeşler arasına fitne sokma ayrı düşürme çabasında olduğu konusuna değindi. Bununla mücadele edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Parlamento Milletvekili Aslan Kobahia konuşmasında, ‘Abhazlarla, Adığeler arasına fitne sokmak isteyenlerin tek amacı tarihte tek olan Abhaz –Adığe dünyasının bağımsız Abhaz Devletini yıkmak’, diye belirtirken Adığe kardeşlerimizi sadece sözlerle değil eylemlerle de desteklememiz gerektiğini belirtti.

Sohum’da gerçekleşen mitinge katılanların ellerlinde, “BM Suriye’de savaşı durdurun”, “Biz Rusya’nın BM’de Suriye için olan tutumunu destekliyoruz” yazılı pankartlar vardı.

Mitinge 1992-1993 yılında Abhaz kardeşleriyle omuz omuza zafer için savaşan ve bugün Abhazya’da yaşayan Adığeler de katıldı. Bunların arasında Abhazya kahramanı Adıgey’den gelen gönüllü Eduard Kazanokov’da vardı. Kazanokov konuşmasında, Adığelerin tarihi vatanlarına engelsiz olarak dönmelerini sağlamanın önemli olduğunu vurguladı.

Mitinge katılanlar, Devlet Başkanına, Millet Meclisine ve Abhazya İşadamları Topluluğuna duyuruda bulundular. Benzeri bir mitingin Abhaz diasporası tarafından Moskova’da da gerçekleştirildiğini bildirmekte fayda görüyoruz. Miting gençlerin sokaklarda sembolik geçidi ile son buldu. Geçit şehitlik doğrultusunda sürdürüldü, Abhaz ve Adığe bayrakları ile yan yana şehitlere saygı duruşunda bulunuldu.

http://www.apsua.tv/tur/video/316/

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele