Suriye’den Anavatana Dönmek İsteyenlerin Sayısı Hızla Artıyor

Salı, 26 Haziran 2012 00:00

 

Suriye’den Anavatanına dönmek isteyen soydaşlarımızla ilgili olarak, KBC PERİT Derneği’nin gönüllü özverili çalışmaları devam ediyor.

PERİT Derneği şimdiye kadar soydaşlarımız için 1200’e  ulaşan  sayıda davetiye düzenleyerek bunlardan 800 kadarını Suriye’deki başvuru sahiplerine ulaştırdı. Halen de soydaşların dönüş başvurusu artarak hızla devam ediyor. Perit derneği tüm başvuruları  dikkate alınarak davetiye temini için pasaport dairesine başvuru yapıyor (internet ile veya yakınları aracılığı ile Perit’e ulaşan pasaport fotokopileri Rusçaya çeviriliyor ve davetiye başvuru formu doldurularak gerekli ödentiler de yapıldıktan sonra pasaport dairesine ulaştırılıyor. Davetiye hazır olduktan sonra da pasaport dairesinden alınarak sahiplerine ulaştırılıyor). Bu soydaşlarımızdan  250 kadarı Nalçiğe geldi ve sanatoryumlara yerleştirildiler.

Soydaşların Anavatana ulaşmaları kendi olanakları ölçüsünde devam ediyor.

Pasaport Dairesi de konu ile ilgili olarak yani belge davetiye ve oturum izni başvurularında gereken kolaylıkları gösteriyor.

Davetiye temininin dışında, Anavatana ulaşmış olan soydaşların oturum izni başvuruları konusunda da gereken yardımlar PERİT Derneği tarafından yapılıyor.

Sanatoryumlara yerleştirilen soydaşlarımızın dışında bazılarının da sülaleleri ile  iletişim kurmaları sağlandı. Ayrıca yaşam mekanlarına kalıcı çözüm olması açısından Kabardey’in bazı yerleşim yerlerinde ev ve arazi temini yolları araştırılıyor. Bu konuda yardımsever Adığeler de destek oluyor ve daha fazlası için de  hazır olduklarını belirtiyorlar.

Kabardey’e ulaşan soydaşlarımızın aralarında farklı yaş gruplarından çocuklar da bulunduğundan, STK lardan sorumlu Bakanlık çocuklar için  dil eğitimine de  başladı.

RF’da bulunan yönetim birimleri  için belirlenen, yabancı ülke vatandaşı oturum izni kontenjanı, KBC’de 2012 yılı için 450 kişi. Ancak Suriye’deki politik kriz nedeniyle Anavatanına dönmek isteyen soydaş sayısı bu  kontenjan ile belirlenen sayıdan çok daha fazla. Bu nedenle PERİT Derneği, KBC Cumhurbaşkanı Kanoko Arsen’e hitaben bir mektup yazarak, şimdiye kadar PERİT Derneği tarafından  hazırlanmış olan belgelere dayanarak 450 kişiden çok daha fazla sayıda oturum izni talebi olacağı gerçeği vurguladı. Bu sayının başvurular karşısında yetersiz kalacağı endişesi ve önemi belirtilerek mevcut kontenjana 1000 kişilik daha  soydaş kontenjanı olarak ek yapılması talep edildi.

Kıp Gupse Altınışık / Nalçik - KBC

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele