Abhazya Dışişleri Bakanlığında “Avrasya Dergisi”nin Abhazya sayısının tanıtımı yapıldı

Pazar, 18 Mart 2012 00:00

 

KAFFED (ABHAZYA Ç.G.) İtalya’da yayınlanan derginin Abhazya sayısını hazırlayanı sosyolog Prof. Mauro  Murcia ile derginin editörü Filippo Pedertsini Abhazya’ya geldiler.

Baskı sayısı 10.000'i bulan dergi İtalya’nın büyük şehirlerinin kütüphanelerine, İtalya’da elçilikleri bulunan ülkelere gönderiliyor. Ayrıca, bayilerde de satılıyor, son zamanlarda Rusya Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığına da gönderiliyor.

Abhazya - İtalya dostluk ve beraberliğin temelini atan Prof. Mauro Murcia’dır. Kendisi Abhazya’ya birkaç kere gelmiştir. Abazaları ve Abaza tarihini araştırmıştır. Bölgemizin ve bizim sorunlarımızı iyi biliyor.  Yazısında bu konuları açıklıkla belirtiyor. Yazısında Abhazya’dan bağımsız bir cumhuriyet  olarak bahsediyor. Bu kadar eski tarihi olan devletin Avrupa Birliği tarafından tanınmasının sebebini anlayamadığını söylüyor.

İtalya ve Gürcistan Dışişleri Bakanlıkları Abhazya ile İtalya arasında bir dostluğun olmadığını iddia ediyorlardı. Ama diplomatik müzakereler iyi sonuçlar verdi. İtalyan halkı Abhazya konusuna çok ilgi duydu.

Filippo Pedertsini kendilerinin Gürcülerden başka türlü düşündüklerini ve Abhazya konusunda söz hakkının Abazalarda olduğunu belirtti. Bu yayının bir ilk olduğunu ve yenilerinin geleceğini belirtti.

Mauro Murcia “Ülkelerimiz arasında iyi ilişkilerin gelişeceğinden eminim. Bu konuda gayretliyiz.  Şimdi İtalya’da Abaza Beslan Ladariya tedavi görüyor. Çocuk folklor ekibini İtalya’ya çağırmak için hazırlıklarımız var. Spor takımlarını değişik karşılaşmalar yapmak için çağırmak istiyoruz.” dedi.

 Filippo Pedertsini “Bugün olmazsa bile yarın dünya Abhazya devletini tanıyacaktır. Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması konusunda ABD’nin görüşü biliniyor. Ama ben ABD’nin bu konuda ne düşündüğünü anlayamıyorum. Avrupa tanımayacaksa Abhazya’nın bağımsızlığını kim tanıyacak?” dedi.

KAFFED Abhazya Çalışma Grubu
Çev.Ajiba Faruk Mert 
http://www.govabk.org/

 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele