Mersin'de Yaşayan Çerkesler Abhazya Zaferini Unutmadı

Salı, 04 Ekim 2016 12:08

Mersin’de yaşayan Abaza ve Adıge vatandaşlar, ‘30 Eylül Abhazya Zafer Bayramı’ ve ‘20 Eylül Dünya Çerkes Günü’ nedeniyle Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen kutlama programında bir araya geldi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu(KAFFED)  Genel Başkanı Yaşar Aslankaya’nın yanı sıra Adana’nın Yüreğir ilçesi Kaymakamı Fatih Genel, Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Akkaya, Adana Çerkes Derneği Başkanı İsmail Güneş ve İskenderun Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sabiha Tokmak’ın da katıldığı program Türkiye ve Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı uğruna yitirilen şehitler için saygı duruşunda bulunulması ile başladı.

‘ABHAZYA TOPYEKÜN BİR BİRLİKTELİĞİN SONUCUDUR’

Burada bir konuşma yapan Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şevket Şamil Koç, Abhazya’nın bağımsızlık savaşı sırasında oluşan seferberliğe  dikkat çekerek ”Savaş sırasında diasporadan ve bilhassa Türkiye’den bir çok Çerkes soydaşımız, köken ayrımı yapmaksızın Abhazya’nın özgürlüğüne kavuşması için mücadele ettiler, şehit düştüler. Ruhları şad olsun. İşte Abhazya’nın bağımsızlığı bu topyekün birlikteliğin sonucudur. Bizler bu günleri olduğu gibi Dünya Çerkes Günü olan 20 Eylül’ü de oldukça önemsiyor ve bu anlayışımızın önümüzdeki nesillere aktarımı için de çaba gösteriyoruz” dedi. 

Koç, Mersin’de yaşayan Çerkes ailelerden  çocuklarını Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği bünyesinde başlatılacak olan Abazaca ve Adıgece dil kursları yazdırmalarını istedi.

TÜM DÜNYA’NIN GIPTA İLE BAKTIĞI BİR KÜLTÜRE SAHİBİZ”

Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya yaptığı konuşmasında, Biz Çerkesler olarak hakikaten yaşam biçimi, insani ilişkileri, mutfağı, yeteneği cesareti insanlığıyla tüm dünyanın gıpta ettiği bir kültüre sahibiz. Ama kurumlarımızda ve etkinliklerimizde hep yas formatlı etkinlikler yapıyoruz. Neden bu güzel özelliklerimizden bahsettiğimiz bir günümüz de olmasın.  20 Eylül Çerkeslerin hasat zamanı ürettikleri ürünleri sergiledikleri ortaya koydukları ürünlerle ilgili gururlandıkları ve eğlendikleri bir gündür eskiden beri gelen, o güne denk getirerek ‘Dünya Çerkes Günü’ ilan edilmiştir. 33 kişilik bir heyet ile o etkinliklere davet edilmiştik. Buradan Ben Adıgeyim,ben Abazayım, ben Çeçenim diyen tüm soydaşlarıma tavsiye ederim. O kadar güzel bir program o kadar güzel bir etkinlik organize ettiler ki bir Çerkesin doğumundan ölümüne kadar yaşaması gereken her şeyi, o temayı işleyerek seramonilerle programlarla bize doğumdan ölüme Çerkes kültürünü yeniden yaşattılar. Çok  gururlandık, onurlandık, duygularımızı sinerjimizi yükselttiler” ifadelerini kullandı.

“YAŞASIN BAĞIMSIZ ABHAZYA”

Abhazya’nın bağımsızlığının yıldönümüne de değinen Yaşar Aslankaya ”Abyazya bizim göz bebeğimiz. Bütün cumhuriyetlerin içinde ve kardeş halklarımızın içinde son derece stratejik önemi olan çok önemli bir bağımsız bir ülkemiz. Yine emperyalist güçlerin çeşitli amaçları doğrultusunda 1992  yılında saldırıya uğramış, tüm diğer kardeş halkların seferberliğiyle 1,5 yıl gibi bir zaman içerisinde saldırıp püskürtülmüş ve bağımsızlığını ilan etmiş. Birçok ülke tarafından da tanınan bağımsız bir ülke ve diğer cumhuriyetlerimizin ve diasporamızın son derece hayati önemde görmesi gereken bağımsız bir ülkemiz. Dolayısıyla bu savaşın kazanıldığı ‘30 Eylül Zafer Bayramı’ şuanda Abhazya’da diğer cumhuriyetlerde, Türkiye diasporasında, Ürdün’de, Avrupa’da, dünyanın her tarafında yaşayan soydaşlarımız tarafından kutlanıyor. Haklarıdır. Çünkü 7 bin şehit vererek bağımsızlığını kazanan bir ülkeye sahibiz ve son derece önemli olan, hiç unutmamamız gereken, o günlerde kaybettiğimiz insanların anısına, onların hatırasını ayakta tutmamız ve sahip çıkmamız gereken bir ülke Abhazya.  Yaşasın Bağımsız Abhazya diyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından halat çekme yarışması ile devam eden etkinlik Çerkes halk dansları eşliğindeki mahalli düğün ile sona erdi. 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele