21 Mayıs Tüm Türkiye'de Anılıyor

Salı, 19 May 2015 12:05

21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Türkiye'nin her yerinde yapılan çeşitli etkinlikler ile anılıyor.

Adana Çerkes Kültür Derneği 21 Mayıs günü anma programı düzenliyor. Ayrıca soykırım ve sürgünde şehit olanlar için Mevlid-i Şerif okutacaktır.

Ankara Kuzey Kafkas Sitesi sakinleri tarafından 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününde kaybettiklerimizi anmak üzere 21 Mayıs'ta akşam namazını müteakiben Mevlid-i Şerif okutulacaktır (adres: Andiçen Mah. 12.Cadde İlkay Sokak, Sincan, Ankara).

Ankara Çerkes Derneği 21 Mayıs Çerkes Sürgünü ve Soykırımı'nın 151. Yılı olması nedeniyle 21 Mayıs Perşembe günü saat 19:30'da dernek binasında bir anma etkinliği düzenlenleyecektir.

Antalya Çerkes Derneği Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 151. yıldönümünde yürüyüş ve basın açıklaması düzenliyor. 21 Mayıs saat 20:00'da Karaoğlan Parkı girişi, Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde toplanıldıktan sonra, Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapılacak ve siyah çelenk bırakılacak.

Balıkesir Çerkes Derneği 21 Mayıs Perşembe akşamı saat 21:00'da dernek binasında 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı Anma Programı düzenliyor.

Bandırma Kuzey Kafkas Kültür Derneği 21 Mayıs Perşembe akşamı saat 19:30'da dernek binasında 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı Anma Programı düzenliyor.

Bursa Çerkes Kültür Derneği Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nü anmak üzere 21 Mayıs Perşembe günü saat 19.30'da Orhangazi Parkı'nda (Ulucami yanı) basın açıklaması yapacak. Basın açıklamasından sonra Ulucami'de Mevlid-i Şerif okutulacaktır.

Çorum Kafkas Kültür Derneği tarafından 21 Mayıs Perşembe günü 21 Mayıs Çerkes Sürgünü ve Soykırımı'nda ölen atalarımızın ruhu için Ulu Camide ikindi namazı öncesi Hatim Duası ve Mevlidi-i Şerif okutulacaktır. Akabinde saat 20:30'da derneğimizde anma programı düzenlenecektir.

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği 21 Mayıs günü yürüyüş ve anma programı düzenliyor. 21 Mayıs Perşembe günü saat 18:30'da Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği'nde toplanılacak ve yürüyüş korteji oluşturulacak. Saat 19:00'da kortej halinde Kurşunlu Külliyesine hareket edilecek ve saat 20:00'de Kurşunlu Külliyesi'nde Büyük Çerkes Sürgünü Anma Programı düzenlenecek. 23 Mayıs Cumartesi günü saat 15:30'da da Çarşı Camii'nde Mevlid-i Şerif okutulacak.

Gaziantep Çerkes Derneği Gençlik Komisyonu'nun 17 Mayıs günü düzenlediği kahvaltı programında Sayın Arif Özbek 21 Mayıs'ın anlamı üzerine bir konuşma yapmış ve şehit düşen atalarımızın ruhuna fatiha okunmuştur.

Gaziantep Çerkes Derneği tarafından düzenlenen 21 Mayıs Anma Programı kapsamında 21 Mayıs Perşembe akşam saat 19.00'da Gaziantep Diş Hekimliği'ndeki Ali Şefik Özdemir Bey Heykeli önünde saygı duruşu ve dua okunacak, akabinde dernek binasında 21 Mayıs ile ilgili konuşma yapılacaktır.

Göksun Çerkes Kültür Derneği 21 Mayıs günü anma programı düzenliyor. Ayrıca soykırım ve sürgünde şehit olanlar için Mevlid-i Şerif okutacaktır.

Gönen Kafkas Kültür Derneği 21 Mayıs 1864 Sürgün ve Soykırımı anma programı için 21 Mayıs Perşembe akşamı saat : 20.30'da dernek lokalinde toplanılacaktır.

İzmir Çerkes Kültür Derneği 21 Mayıs akşamı dernek binasında "Büyük Kafkasya Sürgünü Anma Programı" düzenliyor.

İnegöl Çerkes Kültür Derneği Hacıkara Köyü camisinde 21 mayıs perşembe günü, akşam namazına müteakip mevlit okutulacaktır.

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği 21 Mayıs günü anma programı düzenliyor. Ayrıca soykırım ve sürgünde şehit olanlar için Mevlid-i Şerif okutacaktır.

Kayseri Kafkas Derneği 22 Mayıs Cuma günü "Sessiz Yürüyüş" ve "Anma Programı" düzenliyor. 22 Mayıs Cuma akşamı saat 19:30’da Fuar Yolu Garnizon Komutanlığı yanında başlayacak olan "Sessiz Yürüyüş" Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'ne kadar devam edecek. Yürüyüşten sonra Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Anma Programı" düzenlenecek.

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği 21 Mayıs günü saat 20:00'de basın açıklamasının ardından meşaleli yürüyüş düzenliyor. Yürüyüşten sonra anma töreni düzenlenecek ve denize çelenk bırakılacak. Ayrıca Mersin derneği tarafından soykırımda can veren şehitlerimizin ruhlarına Kelime-i Tevhid ve Kuran-ı Kerim okutulacaktır.

Reyhanlı Çerkes Derneği 16 Mayıs günü 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nü anmak için bir yürüyüş düzenledi. Atatürk caddesinde gerçekleşen yürüyüşe Suriye'den gelen Çerkes kardeşlerimizin de katıldı.

Samsun Çerkes Derneği 21 Mayıs günü yürüyüş ve basın açıklaması düzenleyecek. Samsun Çerkes Derneği önünde toplanılacak, slogan, döviz, bayraklarımız ve ulusal giysilerimizle Mecidiye Konak Sineması önüne1 gidilecek ve burada (saat 18:00de) anma ve basın açıklaması yapılacak. Basın açıklamasından sonra toplu olarak Site Camii'ne gidilecek ve akşam namazını müteakip atalarımızın ve soykırımda can veren şehitlerimizin ruhlarına Kelime-i Tevhid ve Kuran-ı Kerim okutulacaktır.

Tokat Çerkes Derneği 24 Mayıs Pazar günü bir basın açıklaması yapacak ve soykırım ve sürgünde şehit olanlar için Mevlid-i Şerif okutacaktır.

Yalova Çerkes Birliği ve Çiftlikköy Kafkas Kültür Derneği tarafından 21 Mayıs günü saat 19:00'da Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde anma etkinliği düzenleniyor.

Etkinlikler konusunda ayrıntılı bilgiyi ilgili derneklerimizden alabilirsiniz. Derneklerimizin iletişim bilgileri için tıklayınız.


 

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele