Sakarya Milletvekili Engin Özkoç TBMM'ye Soru Önergesi Verdi

Perşembe, 10 Ekim 2013 21:24
CHP Sakarya Milletvekili Sayın Engin Özkoç TBMM'ye Sayın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Önerge ekteki gibidir. 
 

 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
 
 
Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla rica ederim. 09.10.2013
 
Engin ÖZKOÇ  Sakarya Milletvekili 
 
 
İstanbul Kartal İlçesi Belediyesi, Abhazya Cumhuriyeti’nin Sohum Belediyesi ile kardeş kent ilişkisi kurmak için başvurmuştur. Bakanlığınıza bağlı Küresel Diplomasi Genel Müdürlüğü 46373548-763.74-2013/843920 sayılı yazısı, Türkiye’nin Gürcistan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediği, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımadığını belirterek, “bu politikayla uyumlu olarak, yerel yönetimlerimiz dâhil kurum ve kuruluşlarımızın Abhazya ve Güney Osetya ile resmi temas algısı oluşturabilecek ilişkiler tesis etmelerinin veya ortak etkinlikler gerçekleştirmelerinin uygun olmayacağı takdir buyurulmaktadır” denilmektedir.
 
Bu çerçevede:
 
Bu ifadelerden anlaşılacağı gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin Abhazya’yı izole etme çabasının Türkiye’de yaşayan yüz binlerce Abhaz vatandaşımızı yabancılaştıracağı ve rencide edeceği düşünülmüş müdür?
Belediyelerin kendi başlarına iş yapmayıp, Abhaz vatandaşların talep ve arzularını yansıttıkları açık değil midir?
İki belediyenin kendi rızalarıyla kurmak istediği kardeşlik köprüsünün resmi ve diplomatik kaygılara kurban edilmesi kardeşliği baltalamaz mı?
Abhazya ve Türkiye arasında doğrudan ulaşım imkânının da sağlanmadığı dikkate alındığında, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi ve diplomatik olarak Abhazya Cumhuriyeti’ni tanımıyor olması her iki ülkede yaşayan Abhazların birbiriyle doğrudan ilişki kurmalarını engellediği görülmemekte midir?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Abhazların akrabalarıyla kurmak isteyeceği ilişkiler, “resmi temas algısı” oluşturabilir mi? 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele