Kaffed ve D.Akdeniz Derneklerimiz Reyhanlıda Toplandı

Pazartesi, 24 Kasım 2014 13:14
Kaffed Genel Başkanı ve bazı yönetim kurulu üyeleri ile birlikte D.Akdeniz Bölge derneklerimizin başkan ve yönetim üyeleri, Reyhanlı Çerkes Derneği Adığe Xase ev sahipliğinde, Reyhanlı hemşehrilerimizin de katılımıyla 22 Kasım 2014 tarihinde bir toplantı yapıldı.  
 
Toplantıda ana gündem maddesi Suriye’de yaşanan savaş sonrasında Türkiye’ye gelen ve ikamet eden soydaşlarımızın durumu idi. Yaklaşık 3 yıldır devam eden savaşın daha ne kadar süreceğinin bilinmemesinin en önemli sorunlardan biri olduğu vurgulandı. Suriye’den gelişlerin başladığı günden bugüne, kalıcı ve geçici olan, yaklaşık 2500 soydaşımıza hizmet verilmiş olduğu belirtildi. Halen Türkiye’de ikamet eden soydaşlarımızın maddi ve manevi sorunları devam etmekte ve kalıcı çözümler üretilmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki Çerkes kamuoyunda, Suriyeli soydaşlarımızın sorunlarına karşı duyarlılığın ciddi oranda azaldığına dikkat çekildi.
 
Bu güne kadar sorunun çözümü için özverili çalışmalar yapan Suriye Kriz Komitesinin çalışmalarına yeni katılımlar ve motivasyonla devam etmesinin gerekliliği vurgulanarak çözüm için getirilen öneriler üzerinde görüşmeler yapıldı. Toplantıda ayrıca Anadil ve Xabze konusunda görüşler dile getirildi.
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele