Kaffed Kocaeli Kuzey Kafkas Dostluk Ve Kültür Evi Açılış Törenine Katıldı

Pazartesi, 10 Mart 2014 15:05
 8 Mart 2014 günü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kafkas Dostluk ve Kültür Platformu işbirliği ile Sekapark Kültür Alanı’nda oluşturulan Kafkas Kültür Evi coşkulu bir törenle açıldı. Açılış törenine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yerel resmi protokol, KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Kafkas Derneği kurucu Başkanı Ender Şenol, Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, Kafkas Vakfı Kurucu Başkanı Mehdi Çetinbaş, Dostluk Kulübü Kurucu Başkanı İlhan Gümüş, Dostluk Derneği Başkanı Nalan Özkan ve Çerkes el sanatları eğitmeni, değerli büyüğümüz  Cankart Devrim katıldı.
 
 
Genel Başkanımız Y.Aslankaya yaptığı konuşmada; Kültür evinin Kocaeli’de yaşayan farklı kültürlerin gelecek nesillere aktarılması açısından çok önemli bir hizmet olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Başkan Karaosmanoğlu’na ve emeği geçen herkese, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
 
Sanatçı Gülcan Altan’ın konseri sonrasında AMRA Kafkas ekibinin folklor gösterisi yaptı. Törende ayrıca protokole Kafkas dernekleri tarafından çeşitli hediyeler de verildi, vatandaşlara haluj ikramı yapıldı.
 
Kocaeli SEKAPARK Kültür Alanındaki eski SEKA yönetici lojmanlarından birisi, Büyükşehir Belediyesi tarafından, tüm masrafları karşılanarak, Kafkas Evi’ne dönüştürülmüştür. Bir bölümü Çerkes kültürünü tanıtan materyallerin sergilendiği müze haline getirilen kültür evinde ayrıca, toplantı,konferans ve sergiler için düzenlenmiş salon, dil kursları için derslik, Çerkes mutfağından örneklerin sunulabileceği kafeterya da bulunmaktadır.
 
Çerkes kültürünün tanıtımı ve gelişimi için mükemmel bir ortam olan Kafkas Evi bunun yanında Kocaeli’nde yaşayan soydaşlarımızın sosyal dayanışmasını da pekiştirecektir.
 
En büyük dileğimiz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bu mükemmel projenin, diğer Belediyelerimize örnek olmasıdır.  
 
 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele